Samsung Galaxy S20 FE 5G – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy S20 FE 5G – Recenzija - Android

Cijene top modela smartfona u zadnjih par godina su značajno porasle i s takvim rastom se otvorilo mjesta za jedan novi segment uređaja. Smartfoni s top procesorom, par sitnih kompromisa, ali s osjetno povoljnijom cijenom. Nekad prije ovaj segment je predvodio OnePlus, no on je već prije par godina ispao iz te utakmice. Xiaomi je […]

Cijene top modela smartfona u zadnjih par godina su značajno porasle i s takvim rastom se otvorilo mjesta za jedan novi segment uređaja. Smartfoni s top procesorom, par sitnih kompromisa, ali s osjetno povoljnijom cijenom.

Nekad prije ovaj segment je predvodio OnePlus, no on je već prije par godina ispao iz te utakmice. Xiaomi je tu uletio s prvim Pocophoneom, kao uređajem s odličnim omjerom uloženog i dobivenog, ali među najvećim igračima u ovom tržištu do sad nismo vidjeli povoljniji top model.

Samsung Galaxy S20 FE se doima kao takav uređaj, premda i nije povoljan kao nekadašnji OnePlus ili Pocophone, no opet mu je početna cijena malčice niža od početne cijene ostatka S20 serije. Doduše, te cijene su od izlaska serije pale i postavlja se pitanje koliko je S20 FE isplativ u odnosu na obični S20 ili S20 Plus, sada kada košta koliko i oni ili više. Nudi li nešto bolje ili samo lošije i kakav je to uređaj u konačnici?

Znamo da dolazi s teoretski snažnijim procesorom čak i od S20 Ultre, Snapdragonom 865, ali i manjom količinom RAM-a, nešto slabijim kamerama i u plastičnom kućištu. Uz sve navedeno, da je kojim slučajem izašao u isto vrijeme kad i ostatak serije, vjerojatno bi bez prevelikog razmišljanja upravo on dobio našu preporuku za kupnju, ali kako je to danas, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike

Dimenzije 159.8 x 74.5 x 8.4 mm
Masa 190 grama
Zaslon 6,5″ Super AMOLED HDR10+ 120 Hz
SoC Qualcomm Snapdragon 865
CPU 1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585
RAM 6 GB
Interna memorija 128 GB
Micro SD Da
Povezivanje WiFi 6, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, DLNA, OTG, NFC
Otporan na vodu Da
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje da/da/da
OS Android 10 / OneUI 2.5
Kamera 12 MP, f/1.8, 26mm, 1/1.76″, 1.8µm; 8 MP, f/2.4, 76mm, 1/4.5″, 1.0µm; 12 MP, f/2.2, 13mm, 1/3.0″, 1.12µm
Prednja kamera 32 MP f/2.2, 26mm, 1/2.74″, 0.8µm
Baterija 4500 mAh
Cijena Oko 6.000 kuna

Prednosti

Odličan 120 Hz zaslon
Odlične kamere
Vrhunski procesor
eSIM podrška
Odlična autonomija

Nedostaci

Plastična poleđina
Nema 3,5 mm izlaz
Čitač otiska prstiju je mogao biti i bolji
Prijam signala nije na razini ostalih S20 modela

Dizajn, kućište i ergonomija

S20 FE smjestio se otprilike između najmanjeg S20 i srednjeg S20 Plus modela. Kažem otprilike jer je od S20 Plus tek dva milimetra niži, ali i milimetar širi te pola milimetra deblji.
Za tu nešto veću širinu kriv je ravni zaslon koji se ne prelijeva preko ruba kao na skupljim modelima, unatoč nešto manjoj 6,5” dijagonali u odnosu na 6,7” kao kod modela Plus.

I obrubi oko zaslona su sa svake strane malo veći, pa je iskoristivost prednje površine teoretski malo manja. Definitivno je neusporedivo bolja nego na primjerice iPhoneu 11, na kojeg Samsung vrlo vjerojatno cilja ovim modelom. Doduše, novi iPhonei se očekuju već idući tjedan, no malo je vjerojatno da će već nakon 3 godine donijeti novi dizajn. Obično se veće dizajnerske promjene u njihovim modelima događaju svake 4 godine.

Na dnu uređaja i dalje nemamo 3,5 mm izlaz za slušalice, ali barem su tipke smještene na desni bok, taman na dohvat palca tamo gdje i trebaju biti.
Okvir uređaja je metalni, a poleđina plastična s mat završetkom koja teško prima packe. Uz to, S20 FE dolazi i u relativno širokoj paleti boja, a naš primjerak je stigao u plavoj izvedbi. Doduše, ona izgleda plavije na fotografijama nego uživo. Toliko drukčije da je većina poznanika pomislila da je riječ o tamno sivom ili crnom uređaju. Rekao bih da izgleda relativno atraktivno, ali to je subjektivan dojam jer volim uređaje u bojama.

Istina, nema taj premium osjećaj u ruci kao što ima ostatak S20 serije. Ne mogu reći da je osjećaj u ruci loš, ali definitivno nije tako dobar kao na primjerice Noteu 20 Ultra.

Na vrhu uređaja smjestio se utor za dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu microSD karticu. S20 FE dolazi i s IP68 certifikatom, što bi značilo da je vodootporan u jednakoj mjeri kao i skuplji modeli, ali i s mogućnosti spajanja na 5G mreže. Zadržani su i stereo zvučnici i zaslon s visokom stopom osvježavanja.

Generalno je najveća razlika u toj plastičnoj poleđini i zaslonu koji se ne prelijeva preko ruba. Sve ostalo je na razini koju ostali Samsungovi top modeli nude. Čak su i kamere smještene u gotovo istoj grbi kao i u običnom S20 modelu. Nema greške, već na prvi pogled jasno je da je riječ o Samsungovom uređaju.

Zaslon

Zaslon 6,5” dijagonale razvučen je od ruba do ruba, bez zuba, s vrlo malom rupicom za selfie kameru smještenom centralno na vrhu. Nemamo QHD rezoluciju kao na skupljim modelima, već je ona zadržana na FullHD-u, točnije 1080×2400 piksela. Ovo rezultira gustočom od 407 ppi, što je osjetno manje od 563 ppi na običnom S20, ali isto tako je upravo ova rezolucija zapravo ista ona koju koristite na ostalim S20 modelima ukoliko uključite visoku stopu osvježavanja.

S20 FE tako dolazi s istom vrlo visokom 120 Hz stopom osvježavanja kakvu smo isprobali na S20 Ultri. Riječ je o fiksnoj stopi koja se ne mijenja ovisno o prikazu sadržaja kao na Note 20 Ultri, ali da vam budem iskren, ta razlika je oku neprimjetna i eventualno se očituje u autonomiji, no o tome malo kasnije.

Prelaskom s Notea 9 i njegove QHD rezolucije, imao sam podijeljene dojmove. S jedne strane mi se zaslon nije doimao jednako oštrim, što u konačnici i nije, ali s druge strane povratak na Note 9 činio se kao silazak s autoputa na magistralnu cestu. Osjeti se razlika između 120 i 60 Hz.

Nadam se da će u budućnosti Samsungovi modeli imati mogućnost iskorištavanja 120 Hz i na QHD rezoluciji, ali do toga ćemo vjerojatno pričekati barem do proljeća, ako ne i do iduće jeseni.

Iako S20 FE ne dolazi s Dynamic AMOLED zaslonom, već “običnim” Super AMOLED-om, i dalje je riječ o zaista vrhunskom zaslonu kakvog možete samo poželjeti. Odlični su kutevi vidljivosti, kontrast, boje, sve. Čak bih rekao i da je vidljivost na suncu bolja nego na običnom S20. Nažalost, u trenutku pisanja ove recenzije to ne mogu sa 100% sigurnošću potvrditi jer još uvijek nisu dostupni laboratorijski testovi ovog uređaja na internetu, ali takvim se doima.

Smatram da vas niža rezolucija ne bi trebala previše zamarati jer je zapravo 120 Hz osvježvanje nešto što ćete prije primijetiti nego eventualno povećanje oštrine.

Hardver i performanse

Snapdragon 865 je uz tek minimalno poboljšan Snapdragon 865+ najsnažniji procesor na tržištu trenutno. Snažniji je od Exynosa 990 koji se ugrađuje u sve ostale Samsungove top modele na našem tržištu, izuzev eventualno novog Folda.

Samim time, S20 FE 5G ispada najsnažniji normalni Samsung na našem tržitšu. Kažem, ispada jer s druge strane nema istu količinu RAM-a kao i ostatak serije. Ona je spuštena na 6GB baš kao i na lanjskom S10e modelu. Ne mogu reći da sam osjetio nedostatak RAM-a u nekom normalnom radu, pa čak niti kad bih ga spojio na eksterni monitor. Ne kažem da ne bih volio da ima makar 8 GB kao dobru podlogu za budućnost, već da se i s ovih 6 ponaša odlično, dapače.

Pitanje je zapravo kako će se ponašati kroz 3 godine, jer Samsung je za njega po novome obećao 3 godine nadogradnji softvera. Koliko će novije inačice Androida i novije i zahtjevnije igre i aplikacije tražiti više RAM-a, to ćemo tek vidjeti.

Ovoga puta treba napomenuti i da je naš testni primjerak snažnija inačica FE modela. Postoji još obični, bez dodatka 5G, a on dolazi s Exynos 990 procesorom i njega biste trebali zaobići.

Interna memorija je zadržana na 128 GB kao i na ostatku S20 serije, što ne možemo reći da je loše. Istina, mi bismo uvijek voljeli vidjeti više memorije, ali to nećemo previše prigovarati ovom modelu kao što smo primjerice Ultri, koja ipak košta kudikamo više.

Adreno 650 odlično gura i najzahtjevnije igrice na tržištu i boljeg od njega ćete teško naći u ovom trenutku.

Ono što je moglo biti i bolje jest prijem signala. Od Samsunga smo navikli imati najbolje na tržištu, a S20 FE to definitivno nije. Ne mogu reći da je loš, ali bome sam primijetio na lokacijama koje inače imaju lošiju pokrivenost da se bori s hvatanjem 4G mreže. Neobično.

S pozitivne strane slušalica je jednako glasna kao i na ostalim modelima, što je odlično. Isto vrijedi i za stereo zvučnike koji su vjerojatno identični onima u ostatku serije.

Nažalost, nema 3,5 mm izlaz za slušalice, što još više dolazi do izražaja jer u pakiranju već neko vrijeme nećete pronaći adapter za njih, a u ovom slučaju čak niti USB-C slušalice. Tako da će vam za slušanje glazbe trebati vaše postojeće, po mogućnosti Bluetooth ili s USB-C priključkom.

Čitač otiska prstiju radi otprilike jednako dobro kao i na ostatku S20 serije, a zaključavanje putem lica lako je zavarati samo s fotografijom, tako da njega ne savjetujemo da koristite ako vam je sigurnost vaših podataka imalo bitna.

Softver i sučelje

Samsungov OneUI u inačici 2.5 već smo imali prilike upoznati na dosta uređaja, a riječ je o dobro uglađenom i vrlo moćnom sučelju koje nudi pregršt trikova i dosjetki.

Generalno, jedina stavka koju smo primijetili da nedostaje u odnosu na ostatak S20 serije jest promjena rezolucije zaslona. Doduše, istu situaciju smo primijetili i na novom Foldu, a hoće li i budući Samsungovi modeli biti uskraćeni za ovu mogućnost, tek ćemo vidjeti.

11/10/2020 03:42 PM