Samsung Galaxy S20 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy S20 – Recenzija - Android

Prošle godine imali smo tri modela Galaxyja S10 od kojih je onaj najmanji s dodatkom “e” u imenu bio zakinut tek za in-screen čitač otiska prstiju i telefoto kameru. Ove godine situacija je nešto drukčija i najmanji S20 je u odnosu na model S20 Ultra zakinut za 108 MP, ali i 48 MP telefoto kameru. […]

Prošle godine imali smo tri modela Galaxyja S10 od kojih je onaj najmanji s dodatkom “e” u imenu bio zakinut tek za in-screen čitač otiska prstiju i telefoto kameru. Ove godine situacija je nešto drukčija i najmanji S20 je u odnosu na model S20 Ultra zakinut za 108 MP, ali i 48 MP telefoto kameru. Umjesto njih, dobili smo 12 MP primarnu kameru i 64 MP telefoto, koja je unatoč nešto većem broju megapiksela, ipak nešto lošija.

Svejedno, S20 i dalje donosi jednako snažan procesor kao i Ultra, ima i čitač otiska prstiju ispod zaslona i taj zaslon će se i u ovom slučaju osvježavati 120 puta svake sekunde te registrirati dodire 240 puta. Ima i stereo zvučnike i relativno pristojan kapacitet baterije, ali je isto tako lišen i 3,5 mm izlaza za slušalice.

Sve to je obogaćeno s čak 8 GB RAM-a, ali i osjetno nižom cijenom u odnosu na najveći i najkompletniji od trojice. Onaj srednji model ima i dodatak ToF senzora za kojeg je S20 ostao zakinut, što je pomalo neobična odluka Samsunga jer ovakav senzor ugrađuje i u nekoliko puta povoljnije uređaje iz srednjeg cjenovnog razreda.

Znači li to da je S20 osjetno lošiji od Ultre, jer po svemu sudeći je praktički identičan S20+ modelu, s razlikom u veličini i ToF senzoru? Ne nužno.
Štoviše, upravo će ga zbog njegove veličine mnogi poželjeti, jer je jednako moćan kao i najskuplji, a istovremeno dovoljno kompaktan da ne zahtjeva proširenje džepova.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
151.7 x 69.1 x 7.9 mm

Masa
163 grama

Zaslon
6,2″ Dynamic AMOLED, 1440 x 3200, 20:9, 563 ppi, 120 GHz (FHD), GG6, HDR10+

SoC
SoC Exynos 990

CPU
Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5, 2×2.50 GHz, Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)

RAM
8 GB

Interna memorija
128 GB

Micro SD
Da, do 1 TB

Povezivanje
WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

Otpornost na vodu
Da, IP68

Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

OS
Android 10/OneUI 2

Kamera
12 MP, f/1.8, 26mm 1/1.76″, 64 MP f/2.0, 1/72″, 3x hibrid zoom, Ultra-širokokutna 12 MP, 13mm, 8K video

Prednja kamera
0 MP, f/2.2, 26mm, 1/3,2″, 4K 30/60 fps

Baterija
4000 mAh

Cijena
6.649,05

Ustupio
Samsung Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Vrhunski 120 Hz zaslon
Nema 3,5 mm izlaz

Odlična kamera
Čitač otiska prstiju je mogao biti i bolji

Superbrzo punjenje
Autonomija ispod očekivanja

Hardver i performanse

Podrška za eSIM

Dizajn, kućište i ergonomija

Ultra je bila posebna po vrlo prepoznatljivoj poleđini, drukčijoj od svih Samsungovih modela do sad, što ne možemo reći i za ovaj S20. Štoviše, u našem uredu se još uvijek zadržao dosta povoljniji Galaxy A51 za kojeg ste već mogli vidjeti recenziju, i ovaj S20 s njim dijeli puno toga. Jedan pokraj drugoga na stolu izgledaju dosta slično, s razlikom što A51 ima kameru više i nešto drukčiju, rekli bi smo zaigraniju, paletu boja.

To ne znači nužno da je ova paleta boja Galaxyja S20 loša, već možda pomalo dosadna. Voljeli bismo vidjeti neke preuzete iz lanjskog S10e, posebno onu žutu. Ove su dosta nježnije, odnosno diskretnije. Naš primjerak je plavi, s tim da se ta plava nijansa gubi ovisno o upadu svjetla pa se nekima čini, recimo to tako, srebrnkast.

Doima se vrlo elegantnim i ovaj šporet na pozadini definitivno ne izgleda toliko upadljivo kao na Ultri. Ali je upravo zbog toga što je manji, lošiji, jer se zbog njegovog smještaja i orijentacije, uređaj klacka po stolu. Možda je ono lanjsko rješenje ipak bilo bolje?

Nažalost, uz ovaj uređaj u pakiranju ne dolazi maskica, a kako nam javljaju u komentarima na recenziju Ultre, mnogi kupci su u Hrvatskoj ostali zakinuti za maskicu kupivši i taj model.
Što reći?

Zgodno je dobiti maskicu u kutiji, pogotovo uz ovako sklizak uređaj. Osobno ne koristim maskice i nekako se zgražam nad njima, ali više me grozi vidjeti razbijen uređaj, tako da sam za ovaj naš primjerak posudio jednu iz SMS webshopa jer dok dočekam onu iz Kine, za cijenu popravka zaslona mogao sam ih kupiti 20 iz Hrvatske.

U ruci, izuzev toga što je sklizak, leži odlično. Rubovi na stražnjoj strani su taman lijepo zaobljeni da ih ne osjetite, a zaslon taman toliko manje da nema slučajnih dodira dlanom.
Na desnom boku okvira gotovo savršeno su pozicionirane tipke, taman na dohvat palca da ne trebate ručnu gimnastiku upotrebljavati samo kako bi stišali glasnoću. Volio bih kad bi bile još mrvicu niže, ali ovo je već cjepidlačenje.

Dno uređaja rezervirano je za USB-C, glavni mikrofon i zvučnik, ali nažalost i Samsung je još jednom krenuo Appleovim stopama, tako da nema više 3,5 mm izlaza za slušalice. Iskreno sam se nadao da će nestati proširiva memorija umjesto ovog izlaza pa da ćemo s njom na svim osnovnim modelima imati 256 GB, ali to ipak nije bio slučaj. Na vrhu je tako ostao utor za dvije SIM kartice, a umjesto jedne od njih možete iskoristiti i opciju za proširivu memoriju u obliku micro SD kartice.

11/04/2020 02:42 PM