Samsung Galaxy S21 Ultra – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy S21 Ultra – Recenzija - Android

Pomalo mi je nevjerojatno koliko je kontroverzi Samsung Galaxy S21 Ultra izazvao među tehnološki osviještenim dijelom populacije. I dok ga jedni smatraju najboljim Samsungom ikad, drugi ga pak smatraju najgorim. Primjerice, iznenađujuće mnogo njih je vrlo negativno dočekalo Samsungovu odluku izbacivanja proširive memorije iz svojih smartfona, baš kao i 2015. kad je to učinio posljednji […]

Pomalo mi je nevjerojatno koliko je kontroverzi Samsung Galaxy S21 Ultra izazvao među tehnološki osviještenim dijelom populacije. I dok ga jedni smatraju najboljim Samsungom ikad, drugi ga pak smatraju najgorim. Primjerice, iznenađujuće mnogo njih je vrlo negativno dočekalo Samsungovu odluku izbacivanja proširive memorije iz svojih smartfona, baš kao i 2015. kad je to učinio posljednji put.

I mi smo imali podijeljene osjećaje, posebno uz djelomičnu implementaciju S-Pen olovke u S seriju. S jedne strane se veselimo što konačno ne moramo čekati pola godine na izlazak Notea, a s druge ne možemo se ne zapitati što će biti s tom serijom.

Dvije su moguće situacije. Prva je ona koju priželjkujemo, a ta je da se Note vrati kao ultimativan uređaj kakav je nekad bio, bolji u svakom pogledu od S serije, praktički bez ikakve konkurencije zbog toliko opširnih mogućnosti i s jedinim kompromisom u njegovoj veličini. Druga je nažalost izglednija, a ta je postupno gašenje Note serije.

No možda je sve ovo što je Samsung ponudio u S21 Ultri upravo ono najbolje što može i više nema mogućnosti u većoj mjeri diferencirati ove dvije serije. Nekako sumnjamo u to, a u konačnici po tom pitanju ne možemo puno napraviti. Nadamo se samo da Samsung prati kritike i želje kupaca, te će im na koncu i udovoljiti.

Bez obzira što se dogodi s Note linijom, S21 Ultra je vrhunski smartfon u kojeg je Samsung uložio velike napore, pogotovo u softverski dio. Kao i uvijek, donosi još bolji i svjetliji zaslon, snažniji procesor koji se ne bi trebao previše razlikovati od Snapdragona, koji je inače namijenjen američkoj verziji ovog uređaja, poboljšane kamere, ali i pregršt softverskih trikova i dosjetki s kojima smo se poigrali posljednjih 15-ak dana.

Punili smo ga i s nekoliko različitih punjača u nadi da ćemo pronaći jedan koji će ga puniti brže, jer svi već znamo da je Samsung iz prodajnog pakiranja ovog modela izbacio punjač.

Uz S seriju predstavljeni su i određeni hardverski dodatci koje ćemo tek testirati, a za sad vam donosimo detaljnu recenziju njihovog najboljeg “klasičnog” smartfona ikad proizvedenog.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
165.1 x 75.6 x 8.9 mm

Masa
227 grama

Zaslon

6,8″ Dynamic AMOLED 2X, 1440 x 3200, 515 ppi, 120 Hz, GGV, HDR10+

SoC
Exynos 2100

CPU
1×2.9 GHz Cortex-X1, 3×2.80 GHz Cortex-A78, 4×2.2 GHz Cortex-A55

RAM
12/16 GB

Interna memorija
128, 256, 512 GB

Micro SD
Ne

Otpornost na vodu
Da, IP68

Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

OS
Android 11/OneUI 3.1

Kamere
108 MP, f/1.8, 1/1.33″, 10 MP 3x zoom, 10MP 10x zoom, Ultraširokokutna 12 MP, TOF 3D, 8K video

Prednja kamera
40 MP, f/2.2, 26mm, 4K 30/60 fps

Baterija
5000 mAh

Cijena
9.599,00 kuna

Ustupio
Samsung Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Najbolji zaslon na tržištu
Punjač ne dolazi u prodajnom pakiranju

Izvrsna kamera
Nema proširivu memoriju

Izvrsni stereo zvučnici
Brzo punjenje je moglo biti i brže

Odličan čitač otisaka prstiju najnovije generacije
Visoka cijena

Podrška za 5G i WiFi 6E

Podrška za S-Pen olovku

Dobra autonomija

Dizajn, kućište i ergonomija

Naš primjerak došao je u vrlo elegantnoj mat crnoj izvedbi. Dostupna je još u bijeloj, smeđoj, sivoj i modroj boji, a sve osim crne i bijele imaju svojevrstan karbonski uzorak na kameri. Samo su bijela i crna ostale bez njega. Nismo sigurni za ostale izvedbe, ali naša mat crna se ne packa i to smo dočekali s oduševljenjem, barem dok imate suhe ruke, naravno.

Doduše, upravo u takvom slučaju sa suhim rukama, njegove oble konture djeluju poput sapuna i trebat ćete biti vrlo oprezni da vam ne ispadne. Uvijek ga možete staviti u zaštitnu maskicu, a Samsung nudi vrlo pristojna rješenja, od kojih je nama u oko upala ona koja u sebi ima S-Pen. Nismo je uspjeli isprobati, ali koliko vidimo po fotografijama, olovka se smjestila uz lijevi bok uređaja koji je ostao ogoljen od bilo kakvih tipki i utora.

Tipke su na pravoj strani još od prethodnika Galaxy S20 Ultra, taman na dohvat palca. Ne bih imao ništa protiv da su smještene malo niže, ali nećemo prigovarati jer su konačno došli na ono što smo godinama prigovarali. Ima i fantastične stereo zvučnike, jedan smješten na dnu kućišta pokraj USB-C utora, a drugi je toliko lijepo zamaskiran u slušalicu da ga se jedva primijeti. Cijeli taj gornji dio uređaja je taman toliko zaobljen da ne stvara iritaciju čak niti za vrijeme dužih razgovora.

I sam zaslon je osjetno manje zaobljen iz godine u godinu. Tek suptilo da bi se dobio jedan vrlo elegantan dojam, ali niti blizu kao što je to bilo u prijašnjim modelima. Ovu odluku toplo pozdravljamo i smatramo da je Samsung došao taman do tog dijela zakrivljenosti da uređaj izgleda prekrasno, a da pritom nije toliko podložan oštećenjima.

Kad smo već kod oštećenja, treba spomenuti i da je zaslon zaštićen Gorilla Glass Victusom, baš kao i Note 20 Ultra. Nema puno takvih na tržištu, a novi Victus se po svim testovima pokazao kao osjetno bolja zaštita u slučaju pada, u odnosu na prethodne inačice.

Poleđina je također prekrivena staklom iako ne Victusom kao zaslon. Tu ćemo pronaći i nikad veći model kamere. Poveći je i nisam siguran postoje li smartfoni koji imaju veću grbu od njega. Svejedno, vizualno mi je prihvatljiva, ali o tome nećemo previše diskutirati. Zbog nje se klacka po stolu, no ne nužno dok tipkate, ali definitivno prilikom navigiranja kroz izbornike uređaja i u sličnim situacijama. Treba napomenuti da će zaštitna maskica ovo klackanje u pravilu neutralizirati.

Cijeli uređaj je pomalo debeljuškast, barem takav dojam ostavlja u ruci, a i na stolu dok ga gledate s boka jer je dobrano izdignut zbog spomenute grbe. Razlog nešto debljem kućištu leži u bateriji kapaciteta 5000 mAh koju toplo pozdravljamo i rado ćemo žrtvovati koji milimetar debljine za dulju autonomiju. Zbog nje također nije niti pretjerano lagan i na vaganju mjeri 227 grama. Imali smo i težih uređaja na testu, tako da ovo i nije tako strašno.

10/02/2021 06:30 AM