Samsung je upravo predstavio nasljednika lanjskog Galaxy Folda, prvog preklopnog smartfona kojeg smo imali na testu. Njime je, vjerovali ili ne, ispravio veliku većinu nedostataka iz prvog modela. Iskreno, nisam očekivao baš ovoliko velike promjene, odnosno ovoliko izmijenjenih stavki, pa krenimo nekim redom.
Galaxy Z Flip, koji nas je zaobišao, ispada da je drugi Galaxy iz Z linije jer je sada i Fold linija dobila dodatnu Z oznaku u nazivu. Tako je sada potpuno sigurno da će Galaxy Z linija označavati sve buduće Samsungove preklopne smartfone, barem u nekoj bližoj budućnosti.
Tijekom tih 10-ak dana koliko sam u rukama imao prvi Fold, ostao sam oduševljen konceptom i izjavio sam da je to definitivno budućnost smartfona, što je nova generacija samo potvrdila. Tanja je i osjetno modernija od prve, a nastavi li razvoj ovakvih uređaja ovim tempom, kroz koju godinu vjerujem da ćemo imati sve više i više proizvođača koji će se uključiti u ovu utrku.
Prvi Fold, premda iznimno napredan uređaj, realno je bio pomalo nepraktičan za korištenje zbog relativno malog prednjeg zaslona, kojeg biste inače koristili u svakodnevnici za brzo odgovaranje na poruke, pozive i pregledavanje obavijesti. Samim tim, otklapanje uređaja bilo je nužno za bilo kakvu iole pristojnu komunikaciju putem raznih messengera i sl.
Ove godine, Samsung je na mjesto 4,6” zaslona, koji je širinom odgovarao tek “normalnom” 3,7” zaslonu, zbog nešto izduženijeg 21:9 omjera stranica, ugradio veliki 6,2” zaslon, mada još izduženijeg omjera, gotovo 25:9. Ali unatoč tome što je realno dosta nepraktičan za gotovo sve, dovoljno je širok tako ćete ga ovoga puta moći koristiti u svakodnevnici za puno više stvari i realno, imat ćete manju potrebu za otklapanjem uređaja.
Otklopite li ga, vidjet ćete velike promjene i s unutrašnje strane. Folija, koju su početkom prošle godine YouTuberi skidali i samim time pokvarili zaslon, krajem godine bila je zaštićena još jednim dodatnim slojem tvrde plastike koja se protegla po rubovima zaslona, a sve to kako nikome ne bi palo na pamet da ju skine i izazove permanentnu štetu na uređaju. Ovoga puta, Samsung tvrdi da nema više folije, već je ovoga puta i unutrašnji zaslon zaštićen staklom.
Kako su nam objasnili na skrivenoj prezentaciji ovog uređaja prije par dana, riječ je o ultra tankom staklu, tzv. UTG (Ultra Thin Glass), a koje je idealan kompromis između tvrdoće i fleksibilnosti. Iskreno smatram da je i dalje riječ o određenoj vrsti plastike, ali bez obzira na to, skidam kapu Samsungu na trudu i pronalasku novih načina i materijala koji štite unutrašnji zaslon. Istovremeno mi to ulijeva veliku nadu u buduće uređaje jer ako su u samo jednoj godini uspjeli pronaći toliko različit materijal, tko zna što nas u budućnosti čeka.
Unutrašnji zaslon više nema niti ogromnog zuba koji je upadao kao šaka u oko svaki put kad biste otklopili uređaj. Zamijenjen je s tek malom rupicom za selfie kameru, predma neshvatljivo loše smještenom na otprilike 4/5 gornje dužine zaslona. Kao da podijelite unutrašnji zaslon na lijevi i desni, a onda na sredinu tog desnog smjestite gore u vrhu selfie kameru. Uostalom, vidite iz priloženih fotografija i složit ćete se da je ta kamera mogla biti smještena u bilo koji kut tako da ne smeta prilikom gledanja videa barem. Moguće da je ovo Samsung i namjerno napravio, samo kako bi dogodine imao nešto za poboljšati na unutrašnjem zaslonu jer nekako ne vjerujem da inžinjeri nisu imali dovoljno znanja da ju smjeste u kut. Možda se varam i možda steknem potpuno drugi dojam jednom kad mi uređaj pristigne u ruke, ali do tad je ovo moje mišljenje koje možete i ne morate dijeliti. I on je povećan sa 7,3″ na 7,6″ u dijagonali, no ne toliko na uštrub uređaja koliko na manje obrube oko zaslona. Kad u tu računicu još uključimo izostanak zuba, dobivamo dosta veću iskoristivu zaslonsku površinu u realno jednako velikom uređaju, što svakako pozdravljamo. Uz to, zaslonu je povećana i stopa osvježvanja koja je u skladu s trendovima sada na 120 Hz. Točnije, varira od 11 do 120 Hz, baš kao i na Noteu 20 Ultra, ali već smo u recenziji tog modela objasnili sve o tome.
Iznimno velika osjetljivost na vodu i prašinu, ove godine je donekle smanjena. Unutar samih šarki, u tom pregibnom dijelu uređaja s vanjske strane, dodane su male metlice za koje Samsung tvrdi da ih je uspio konstruirati tek nakon stotinjak pokušaja. Premijerno su prikazane u Z Flipu, a ove godine još su unaprijeđene i štite same šarke od prodora prašine i sitnih zrnca koje bi oštetile mehanizam otklapanja. I on je doživio još jednu ključnu promjenu u odnosu na lanjski model i sada ga možete uglaviti pod 75, 90 i 115 stupnjeva, u odnosu na prijašnjih 0 i 180. Teoretski bi tako mogli Z Fold koristiti kao mini laptop, mada ćemo se za samu primjenu ove tehnologije još uvjeriti.
Poleđina uređaja dobila je prepoznatljiv semafor kojeg smo vidjeli s Noteom 20 Ultra, a premda sam u startu pomislio da je riječ o fantastičnim kamerama prenesenim iz upravo tog uređaja, riječ je o nekim potpuno drugim senzorima. Pretpostavljam da je glavni 12 MP onaj ugrađen u Galaxy S20 i S20+ modele, ali još uvijek nisam uspio dobiti potvrdu za to.
Tu su još i ultraširokokutna kamera, također nešto drukčija nego u Noteu 20 Ultra, ali i telefoto kamera s trenutno nepoznatim optičkim uvećanjem.
O kvaliteti fotografija i novim softverskim trikovima vezanim uz kameru ćemo također pričati drugi put, a ovoga puta ćemo još samo spomenuti da je Samsung s još nekoliko trikova iskoristio tu mogućnost otklapanja uređaja pod 90 stupnjeva. Ukratko, istovremeno možete vidjeti kadar kojeg fotografirate i prethodno uhvaćenu fotografiju na donjem dijelu uređaja ili iskoristiti mogućnost stavljanja uređaja na stol umjesto na stativ. No to sve ćemo još vidjeti.
Lanjski model došao je s 512 GB interne memorije, dok novi dolazi s 256 GB. Korak unatrag bez nekog posebnog razloga. S pozitivne strane, niti ove godine nema Exynos procesora u Foldu već ćemo svi, čak i mi u Europi, dobiti Snapdragon 865+, a koji je trenutno najsnažniji procesor na tržištu. Moguće da je ovo smanjenje interne memorije znak spuštanja početne cijene Folda? Vjerojatno ne.
Poboljšani su navodno i stereo zvučnici koji ovoga puta pružaju bolji dojam slušanja glazbe i pregledavanja video zapisa nego ikad. Samsung tvrdi da nećete imati čak potrebe za Bluetooth zvučnicima, pretpostavljam barem u situacijama kad gledate filmove ili serije na ovom uređaju. A i kapacitet baterije je porastao s 4380 mAh na 4500 mAh. Tu sam možda očekivao i nešto veći kapacitet, ali uzevši u obzir da je u pitanju noviji i štedljiviji zaslon u pitanju i Snapdragon 865+, nadam se da će autonomija biti zadovoljavajuća. Novost u Fold liniji je i snažniji punjač! Doduše, ne snažniji u odnosu na sadašnju Note i S seriju koja dolazi s 25W punjačem, već samo u odnosu na prethodni Fold. Prisjetimo se, prethodni model predstavljen je još u vrijeme kad su Samsungovi modeli imali 15W punjače, tako da nova serija nema 45W što su neki očekivali već samo 25W punjenje. No i to je pomak na bolje u odnosu na 15W definitivno.
U svakom slučaju ne sumnjamo da će i novi Fold plijeniti pažnju baš kao i prošli. Ipak je riječ o nečem drukčijem u odnosu na sve ostale smartfone. I ovoga puta moramo izraziti žaljenje što se nije pronašlo mjesta za olovčicu unutar Fold linije, ali moguće je da nam Samsung priprema novu Z Note liniju. Iako o cijeni nije bilo govora, pretpostavljam da će biti paprena i teško ispod 15.000 kn. Nećemo prigovarati na nju jer za razliku od mnogih drugih modela, smatramo da je barem djelomice opravdana i iskreno se veselimo jer bi nam uskoro trebao stići i u naše ruke, a kad ćemo vam prenijeti više dojmova i klasično detaljnu recenziju u našem stilu, nakon stvarnog korištenja novog Folda kao primarnog i jedinog uređaja.
01/09/2020 02:19 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti