Lanjski Galaxy Fold bio je uz Huaweijev Mate X svojevrsna revolucija u svijetu smartfona o kojoj se godinama pričalo i šuškalo. Došao je doduše u nešto drukčijem obliku nego što smo se nadali. Nije da ste ga mogli savinuti kako ste htjeli, ili zgužvati kao komad papira, ali realno, od prvih generacija se velika čuda nisu ni očekivala. Čudo je bilo što smo dobili jedan takav smartfon koji ne samo što je bio upotrebljiv, već je bio i dovoljno dobar za svakodnevno korištenje.
Novi Samsung Galaxy Z Fold 2 je bolji u svakom pogledu i veliki je skok u odnosu na prošlu generaciju, premda donosi praktički isti oblik kućišta bez dodatnih funkcionalnosti. Štos je u tome što je gotovo svaki segment uređaja poboljšan, baš kao što smo nekad imali skokove u klasičnim smartfonima između dvije generacije, a to je ono što nas je oduševilo.
Novi Fold je mrvicu tanji, donosi osjetno bolje zaslone, mehanizam preklapanja, bolje kamere, uglađeniji softver i snažniji procesor, te se više ne doima kao prototip, već pravi smartfon kojeg čak možemo i preporučiti. Ne svima ali određenoj skupini korisnika svakako.
Sad je potpuno jasno da će cijela Samsungova serija preklopnih smartfona nositi naziv Z. Prvi Fold nije imao slovo Z u svom nazivu, ali je ono stiglo s Flip modelom koji nas je igrom slučaja zaobišao.
Da ne dužimo previše s uvodom, bacamo se na deteljnu recenziju, na kraju koje možete pogledati i video koji će vam svakako upotpuniti dojam.
Dvije su osnovne vrste preklopnih smartfona trenutno. Oni koji se rasklapaju u smartfon normalne veličine i ovaj koji se rasklapa u tablet. Samim time, kad je sklopljen podsjeća na normalni smartfon, iako je odmah jasno da on to nije.
Osjetno je deblji od običnog smartfona, pa čak malo deblji i od lanjskog Folda, tako da sada mjeri 16,8 mm u odnosu na lanjskih 15,5 mm. Da budem iskren, bio sam uvjeren da je čak i tanji nego prošle godine, ali očito sam bio u krivu.
Prednji zaslon sada je razvučen gotovo od ruba do ruba, s iznimkom lijeve strane jer je tu smješten mehanizam otklapanja. Unatoč tome što je razvučen od ruba do ruba, nije baš toliko širi koliko biste očekivali. To bi značilo da tipkanje na vanjskom zaslonu i dalje nije toliko ugodno kao na normalnim smartfonima jer je zaslon 25:9 omjera stranica. No definitivno je puno ugodnije nego na prijašnjem modelu i ovoga puta sam ga puno lakše koristio za sva brzinska odgovaranja na poruke ili slične radnje koje ne uključuju duža tipkanja. Za tako nešto bih uvijek otklopio uređaj i s guštom natipkao što god sam trebao.
Rok prilagodbe je bio vrlo kratak i u tjedan dana koliko se Fold zadržao kod nas, mogu reći da sam se priviknuo koristiti ga kao i bilo koji drugi smartfon. Promjene su zahvatile i unutrašnji zaslon koji više nema ogroman zub u gornjem lijevom kutu uređaja. Sad se umjesto njega tu nalazi samo jedna mala rupica za selfie kameru, bez koje se očito nije moglo. Da je kojim slučajem nema, ne biste mogli voditi normalne video razgovore, a ona služi upravo tome. Za selfije možete koristiti i nju i onu na vanjskom zaslonu, ali naravno da će najbolji ispasti koristite li primarne kamere na poleđini. No o tome ćemo malo kasnije.
Ovoga nam je puta malo zasmetao položaj te rupice koja je mogla biti smještena u sam gornji lijevi kut zaslona, tako da što manje smeta prilikom uživanja u raznom sadržaju. YouTube videi, jednom rašireni preko cijelog zaslona, uvijek će je uhvatiti i nedostajat će vam jedan dio. Srećom, Netflix je nešto pametniji i prepoznaje da je na rubu zaslona rupica pa će skratiti video za taman tih nekoliko milimetara tako da vam rupica neće smetati prilikom gledanja filmova i serija, a to je zapravo i jedna od primarnih namjena ovog uređaja – uživanje u video sadržajima.
22/09/2020 11:03 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti