Jedan od smartfona iz Sonyjevog prvog vala noviteta za 2018. godinu je Xperia XA2 Ultra čiju vam recenziju donosimo. Naziv govori drugačije, ali budući da Sony nove serije započinje bez pratećeg broja, ovo je već treća generacija poznatog šest-inčaša. Smartfoni trenutno prolaze renesansu u vidu prijelaza sa zaslona omjera stranica 16:9 na 18:9 ili slično i u tom slučaju jednake dijagonale zapravo rezultiraju manjom površinom zaslona. Kod Xperije XA2 Ultra koja ima 16:9 zaslon je površina zaslona 99,2 cm2, dok zaslon formata 18:9 daje 92,9 cm2, a to je razlika od oko 7%. Nije kraj svijeta, ali XA2 Ultra ima zaista prostrani zaslon na koji stane jako puno sadržaja.
Dakle, nova generacija XA Ultra smartfona ima isti zaslon kao i prethodnici, ali je prva s Qualcomm procesorom, dvije selfie kamere i čitačem otisaka prstiju te ima uvjerljivo najveću bateriju do sada. O svemu tome i ostalim detaljima više pročitajte u nastavku.
Kratki pogled na dimenzije i masu otkriva da se radi o velikom i teškom uređaju, a kad ga primite u ruke, samo ćete se dodatno uvjeriti u to. Prošle su četiri godine od testa Nokijine Lumije 1520, ali zbog mase preko 200 grama nam je bila među prvim asocijacijama. Xperia XA2 je još teža i na vagi pokazuje 221 gram, što ju svrstava među najteže smartfone koje smo testirali u posljednje vrijeme. U odnosu na svojeg prethodnika je to razlika od 33 grama, prvenstveno zahvaljujući većoj bateriji. Površina kućišta je ogromna i vjerujemo da je mjesta za bateriju bilo na pretek, ali paralelno s masom je narasla i debljina, i to za skoro 1,5 mm. Poleđina uređaja je zakrivljena i tanji je pri rubovima, no mišljenja smo da je možda moglo biti bolje jer smo viđali veće baterije u manjim i tanjim kućištima.
Kad smo već kod zakrivljenosti poleđine, taj detalj izgleda vrlo elegantno jer umanjuje kutijasti oblik. Što se tiče korištenih materijala, prednja strana je staklena, cijeli okvir je metalni i poleđina je plastična. Bočni rubovi su malo više zakrivljeni kako bi uređaj ljepše ležao u ruci, a gornji i donji imaju rubove obrađene pod 45° i malo su oštriji. Budući da su savršeno ravni i dovoljno široki, uređaj možete postaviti u vertikalni položaj, ali nemojte si dozvoliti da vam to uđe u naviku jer bi moglo doći do neželjenih lomova.
Zaslon zauzima tri četvrtine površine prednje strane, točnije 76,1%. Bočnih rubova praktički nema, a zahvaljujući blago zakrivljenom staklu (pomalo zaboravljenog naziva 2.5D), čini se kao da se zaslon stopio s rubovima. Osim toga, spoj stakla i metala je odrađen toliko precizno da ga gotovo i ne osjetite pod prstima. Zbog dvije selfie kamere, LED bljeskalice, zvučnika, senzora i LED lampice za obavijesti u gornjem predjelu je malo gužva, ali navedene komponente opravdavaju malo veće dimenzije ruba. Donji nije okupiran ni s čime pa je zato i malo manji. Nema više ni one lažne rešetke koja je simulirala stereo zvučnike.
S lijeve strane imamo ladicu koja u dual SIM izvedbi kakvu smo mi dobili na test istovremeno podržava rad s tri kartice – dvije nano SIM i jednom micro SD. Kao što je to na Sonyjevim smartfonima već godinama, prilikom vađenja ili umetanja utora za kartice se uređaj ponovno pokrene, bez obzira bile u njemu kartice ili ne. Na suprotnoj strani su fizičke tipke za regulaciju glasnoće, tipka power i dvostupanjska tipka kamere. U gornjem rubu su smješteni sekundarni mikrofon i 3,5-mm priključak za slušalice, a u donjem glavni mikrofon, USB-C priključak i zvučnik za multimediju.
Uz XA2 i L2, XA2 Ultra je prva generacija Xperia smartfona s čitačem otisaka prstiju na poleđini. Zapravo, prva je generacija Xperia smartfona izvan najviše klase (XZ i slično) koja uopće ima čitač otisaka prstiju. Položaj mu je sasvim uobičajen, odmah ispod kamere. Primijetiti ćete da se sad kamera nalazi u sredini, što je novost jer je dosad uvijek bila u gornjem uglu. Pored kamere je prateća LED bljeskalica i NFC logo koji obilježava položaj antene.
U pakiranju dolazi USB kabel i punjač od 1,5 A, a to znači da ćete morati investirati u jači punjač ako želite brže punjenje.
Glavna značajka Xperije XA2 Ultra je zbog svoje veličine upravo zaslon. Rezolucija od 1920 x 1080 piksela, u narodu poznatija kao Full HD, je na dijagonali dužine 6 inča dovoljna za 367 piksela po kvadratnom inču. Daleko od današnjih monstruoznih (i uglavnom izvan VR-a nepotrebnih) 500 i više ppi, ali i više nego dovoljno za oštru sliku bez pikselizacije.
Bez uključenog poboljšanja slike boje djeluju isprano, pogotovo zelena i crvena, dok je plava zadovoljavajuća. Standardno poboljšanje slike malo popravlja ovaj problem, ali čak preporučamo Iznimno živopisan način koji inače kod većine uređaja rezultira prezasićenim bojama, no ne i ovdje. Za najbolje rezultate de možete dodatno poigrati s balansom bijele boje.
Kontrast i svjetlina su vrlo dobri, kao i vidljivost na otvorenom.
Xperia XA2 Ultra je prvi iz svoje serije kojega pokreće Qualcommov procesor, u ovom slučaju Snapdragon 630. On je nasljednik Snapdragona 626 koji je pak malo poboljšana verzija nadaleko poznatog Snapdragona 625. Sastoji se od Cortex-A53 jezgri, od toga četiri takta do 2,2 GHz i četiri takta do 1,8 GHz te Adreno 508 GPU-a. Podržava LPDDR4 RAM, Bluetooth 5.0 i LTE Cat.12 (do 600 Mbps download i do 150 Mbps upload).
Sad kad smo riješili suhoparne tehnikalije, red je da napišemo par riječi o performansama u obavljanju svakodnevnih zadataka i onih malo zahtjevnijih. Sufranje, chatanje i slično su dječja igra, a zahtjevne 3D igre se izvršavaju bez ikakvih problema ili trzanja i usput izgledaju jako dobro. Prema testovima se Adreno 508 pokazao 30% do čak 50% bolji od Adrena 506 iz Snapdragona 625/626. Veći napori nisu rezultirali pojačanim grijanjem uređaja, a i kod punjenja beterije zadržava sasvim podnošljivu temperaturu.
XA2 Ultra raspolaže s 4 GB RAM-a koji su još uvijek kod mnogih proizvođača flagship-grade, a u našem slučaju je količina interne memorije 32 GB, umanjeno za operativni sustav i predinstalirane aplikacije. Dostupna je i varijanta sa 64 GB, a obje su proširive memorijskim karticama do 256 GB.
Kvaliteta prijema kod svih bežičnih načina spajanja je izvrsna, zvučnik za glasovne pozive je glasan i daje čist zvuk, a onaj drugi za multimediju će zadovoljiti većinu i kvalitetom i glasnoćom. Uz smartfon sa 6-inčnim zaslonom bi dobro išli stereo zvučnici, što možda ugledamo sljedeće godine. Čitač otisaka prstiju je precizan, ali za konkurencijom zaostaje u brzini jer je potrebno malo duže zadržati prst da bi ga senzor uspješno očitao.
Sony je jedan od proizvođača smartfona koji diže udio Androida 8.0 Oreo. Dakako, taj udio je i dalje nizak, ali sigurno ne Sonyjevom krivnjom. Naprednije korisnike će razveseliti podatak da je Xperia XA2 Ultra dio Sonyjevog programa Open Devices, a to znači da je softver dostupan developerima za slobodno korištenje koje na kraju krajeva može rezultirati značajnim doprinosima AOSP zajednici.
Dosta je bilo geekovskih fora, idemo na šarene ikone i pozadine. Većina novosti koje donosi Oreo je ispod poklopca, ali ne može se reći da nema i vizualnih promjena. Točna verzija operativnog sustava je 8.0.0, s Androidovom sigurnosnom zakrpom od 1. siječnja 2018. Osim standradnih i neophodnih aplikacija, tu je i nekoliko dodatnih, ili direktno od Sonyja ili od trećih strana. Sonyjeve su Glazba, Album, Videozapisi, Xperia Lounge, Sat, E-pošta, Kalkulator i FM radio, a od raznih dobavljača imamo Facebook, AVG Protection, Amazon Shopping i Amazon Kindle. Nekoć su dio paketa bili i Video & TV SideView, Vijesti, Movie Creator, Sketch i Vrijeme, a sad ih morate sami instalirati ako to želite. Sve aplikacije se nalaze u posebnom izborniku koji se otvara povlačenjem prsta od dna zaslona prema gore, a zatvara potezom u suprotnom smjeru ili pak pritiskom na ikonu koja je smještena na sredini donjeg reda, ali joj se pozicija može proizvoljno mijenjati.
Štipanjem zaslona ili dužim pritiskom na prazno mjesto na početnom zaslonu se otvara sučelje za uređivanje početnih zaslona, od widgeta, pozadina i tema, sve do efekata prijelaza, veličine rešetke i samih postavki koje uključuju veličinu ikona, Google feed, organiziranje rasporeda ikona i sl. Sučelje može raditi u horizontalnoj i vertikalnoj orijentaciji i upravo tu smo primijetili jedan mali bug. Naime, ako koristite neku aplikaciju u horiznalnoj orijentaciji i izađete iz nje, početni zaslon će na trenutak ostati također u toj orijentaciji, iako je rotacija isključena. Do ovoga najčešće dolazi prilikom izlaska iz aplikacije kamere, no vjerujemo da su Sonyjevi inženjeri svjesni ovog problemčića i rade na rješenju.
23/02/2018 11:26 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti