Split zna bolje - Njihovi učenici o tehnologiji uče od najpoznatijih hrvatskih tvrtki! - Android

Get it on Google Play

Split zna bolje - Njihovi učenici o tehnologiji uče od najpoznatijih hrvatskih tvrtki! - Android

Usmjeravanje vašeg djeteta prema tehnologiji i IT-ju može biti jedna od najboljih stvari koje možete napraviti za njihovu budućnost, a jedna od ovakvih edukacija upravo je u punome jeku u Splitu.

The post Split zna bolje: Njihovi učenici o tehnologiji uče od najpoznatijih hrvatskih tvrtki! appeared first on Netokracija.

Jedan od svijetlih primjera izvannastavne edukacije koja od malih nogu stvara neke od temeljnih developerskih vještina svakako je i EDIT CodeSchool. Ova besplatna škola programiranja u organizaciji ICT Županije, održava se u Splitu već nekoliko godina, a partneri projekta su neke od najpoznatijih domaćih IT i tech tvrtki, poput Infobipa, Locastica, SeekAndHita, Typeqasta i Ericssona. Ove tvrtke “posuđuju” svoje zaposlenike koji potom mentoriraju osnovnoškolce i srednjoškolce. Škola trenutno radi u punom zamahu, a tako će i nastaviti do kraja siječnja 2020.

Ova edukacija već je prepoznata kao jedna od ponajboljih inicijativa ne samo u Splitu, već i čitavoj Hrvatskoj. U trećoj godini postojanja okupila je više od 600 učenika viših razreda iz 20 osnovnih i srednjih škola Splita, Imotskog, Makarske, Trogira, Sinja, Kaštela, Solina, Omiša i Supetra. Do sada je kroz projekt prošlo više od 1000 učenika. O projektu i načinima na koje on može pomoći u razvoju IT scene Splita razgovarao sam s Damirom Brčićem, voditeljem projekta ICT Županija, Tonijem Miličevićem iz tvrtke Locastic te Vedranom Vukotićem iz Infobipa.

Radi se o sustavnoj edukaciji na većem teritoriju koja traje više godina i vrlo je konkretna, naglašava Damir Brčić i dodaje kako je vrlo važno naglasiti kako ovaj projekt predstavlja aktivnost koja se u Hrvatskoj trebala već davno napraviti na državnoj razini. Damir kaže kako već tri godine rade na tome da se stvarne IT vještine prenesu na što veći broj učenika srednjih i osnovnih škola na području čitave županije:

Stoga smo u suradnji s partnerima osmislili niz suvremenih tečajeva (HTML/CSS, JavaScript, React, GIT, baze) gdje bi se kroz višegodišnji program zaista velik broj učenika kvalitetno upoznao s developerskim vještinama i to od sedmog ili osmog razreda osnovne pa nadalje kroz srednju školu, sve do fakulteta. Za sada smo kroz dvije godine educirali 1100 učenika iz 9 gradova županije, a ove godine program upravo pohađa cca 600 novih.

Damir mi kaže kako ključ uspjeha organizacije vide u svojoj proaktivnosti – rade u zaista svim segmentima djelovanja lokalne IT zajednice pa tako je i sama ICT Županija postala njezin dio. Dodaje i kako odlaze na meetupe, organiziraju svoje događaje i sponzoriraju apsolutno sve IT konferencije u Splitu, financiraju projekte svih IT udruga i organiziraju sve vrste IT edukacija od kojih je Code School samo jedan mali dio.

Mislim da je ključ uspjeha što smo mi članovi tima “ICT županija” i sami IT-jevci, što znači ne samo da financiramo rad IT zajednice ili izgradimo zgradu/prostor nego aktivno sudjelujemo u svim aktivnostima i događanjima u IT zajednici.

Tvrtke složne oko edukacije

Zanimljivo je kako na projektu svake godine sudjeluju neke od najvećih softverskih tvrtki regije, a sve one se, kažu, rado odazivaju pomoći. Toni mi kaže kako Locastic već neko vrijeme aktivno sudjeluje i surađuje na projektima ICT Županije, i dodaje:

Ovo je već treća inačica EDIT CodeSchool inicijative i presretni smo što smo dio tog projekta. Sjajan je osjećaj vidjeti da napokon i u Splitu imamo inicijativu koja je usmjerena na učenike osnovnih i srednjih škola i podučava ih osnovama programiranja i izradi web stranica.

Vedran dodaje kako je vrlo pohvalno što se mladi putem ovakvih inicijativa približavaju digitalnoj ekonomiji u kojoj im se otvaraju brojne prilike. Dobro je i to što se edukacija održava taman pred kraj osnovne škole, jer upravo tada mladi odlučuju koju srednju školu upisati, a upravo ovakve edukacije pokazuju im svu ljepotu i potencijal digitalnih zanimanja.

Toni se pridružuje pohvalama za projekt i inicijativu te dodaje da ICT Županija ima izuzetno proaktivan tim koji shvaća važnost toga da učenici osnovnih i srednjih škola dođu u dodir s programiranjem i novim tehnologijama. Toni posebno ističe značaj toga što učenici imaju priliku učiti od certificiranih mentora, ali i surađivati s lokalnim IT tvrtkama što ih stavlja u vrlo dobru poziciju prilikom potrage za poslom već tijekom fakulteta.

Iako je Infobip za sada u ulozi partnera projekta i trenutno sudjeluje primarno u promociji i prezentaciji projekta javnosti, Vedran kaže kako uvijek rade na tome da potaknu rast i razvoj IT vještina, posebice kod mlađih generacija:

Razgovaramo i o mogućnostima proširenja suradnje kako bismo se još jače uključili u sam proces održavanja edukacija i dijeljenja naših iskustava na sličnim projektima izvan Splitsko- dalmatinske županije. U Infobipu uvijek nastojimo dijeliti vlastita znanja i iskustva zajednici u kojoj poslujemo, a ovako to činimo zajedničkim snagama.

Iskustvo važno kao i naučene vještine

Najveća važnost za mlade polaznike ovih edukacija čak i nisu “čvrste vještine” koje tijekom edukacije mogu dobiti, već savjeti koje iskusne IT tvrtke mogu podijeliti, a prilika za pitanja i saznavanje informacija iz prve ruke tijekom ovog projekta imaju napretek. Vedran kaže kako svim sudionicima ovog i budućih projekata jednostavno želi da što više eksperimentiraju i uživaju, a Toni dodaje:

Mislim da svi prijavljeni imaju sjajnu platformu da besplatno nauče kako iz temelja izraditi web stranicu, a sudeći po prijašnjim EDIT natjecanjima – nauče i kako izraditi poprilično kompleksne web i mobilne aplikacije. Nakon projekta očekujem da će barem dio sudionika postati nova radna snaga koja će u budućnosti stajati iza uspješnih projekata, startupa i digitalnih agencija.

Damir za kraj dodaje kako je u 2020. godini cilj ICT Županije nastaviti postojeće projekte i blisku suradnju s lokalnom IT zajednicom u svim segmentima, ali i posebno raditi na projektu PICS@FESB predinkubatora i startIT startup programa s još više mentorske i financijske pomoći razvoju IT startupa. ICT Županija planira i više pomagati u R&D segmentu startupa kako bi što više tvrtki razvijalo svoje proizvode, a ne usluge. Damir kaže:

Jako bitna stvar nam je i pokretanje JuniorDeveloper Training Centra, gdje bi počeli pomagati lokalnim tvrtkama u pripremi JuniorDevelopera, kako bi im se olakšalo da ne mora svaka za sebe organizirati SummerCampove i sl. Jezgru će u PICS-u pokrenuti ICT županija, a skoro sve najveće lokalne IT tvrtke su ideju podržale i rekle da će je mentorski podržati i kroz uključivanje i angažman vlastitih djelatnika.

Za kraj, Damir dodaje kako je zajednički cilj svih strana koje sudjeluju u ovoj i svim sličnim inicijativama u Splitu i regiji jednostavno poboljšavanje uvjeta za mlade koji će rezultirati njihovim ostankom u Splitu i regiji, te koji će raditi u nekima od lokalnih IT kompanija.

The post Split zna bolje: Njihovi učenici o tehnologiji uče od najpoznatijih hrvatskih tvrtki! appeared first on Netokracija.

25/11/2019 12:50 PM