Gdje Apple vodi, a gdje kaska? Saznali smo kako developeri gledaju na stanje Apple ekosustava.
The post Stručnjaci Microblinka i Infinuma: Apple je i dalje inovativan! appeared first on Netokracija.
Danas u 19 sati po našem vremenu održava se jedan od nekoliko vrlo važnih događaja za sve ljubitelje tehnologije, režiran od strane tehnološkog diva Applea. Kao što vjerojatno znate, ova tvrtka nove uređaje i tehnologije predstavlja isključivo na velikim prezentacijama koje vode neka od glavnih lica Applea, na čelu s, naravno, Timom Cookom.
Novi događaj, imenovan samo kao Apple Special Event predviđa se da će biti pozornica za predstavljanje novih modela iPhone uređaja i prateće tehnologije, ali čini se kako događaji poput ovog nisu više toliko iščekivani kao što je to bio slučaj prije nekoliko godina. Je li Apple prestao biti inovativan i dopustio da ga konkurencija sustigne?
Odgovore sam odlučio potražiti u tvrtkama koje se bave prvenstveno Apple tehnologijama: kod Infinuma, iz kojeg je sa mnom razgovarao voditelj iOS tima Adis Mustedanagić, te Microblinka kojeg je predstavljao CTO Jurica Cerovec.
Oba moja sugovornika se slažu u jednome:
Apple nije prestao biti inovativan, samo to prosječni korisnici teže primjećuju.
Kao odlične Appleove korake, u pravome smjeru za developere koji se najviše bave iOS uređajima, Adis izdvaja SwiftUI, novu razvojnu okolinu za izgradnju korisničkih sučelja, tamni mod, bolju podršku za Siri integraciju s aplikacijama i mnoge druge funkcionalnosti.
Svake godine se predstavi nešto novo na što je potrebno obratiti pozornost tijekom razvojnog ciklusa. Primjerice: nove kontrole za privatnosti kojima se moramo prilagoditi, novi i sigurniji načini za autorizaciju putem Apple ID-a, a i CoreML kao alat za Machine Learning omogućava da se većina posla odradi lokalno na uređaju i samim time je i privatnost bolja.
Jurica se slaže i dodaje kako Microblink pozorno prati Apple i njihove novosti s developerske strane, a koje su možda na prvi pogled ne tako očite. Ipak, konstantan razvoj softvera u iPhone uređajima omogućava bolje aplikacije ne samo onim korisnicima koji kupe najnoviji iPhone, već i onima koji ga posjeduju već neko vrijeme. Od dobrih Appleovih promjena Jurica izdvaja:
ARKit, framework za izradu Augmented Reality aplikacija, a koji omogućava praćenje slika, detekciju ljudi koji blokiraju scenu, i sl. Potom, CoreML omogućava izvođenje AI modela na uređaju te s iOS 13 donosi veliki broj novosti koji će olakšati korištenje neuronskih mreža u mobilnim aplikacijama, posebno u kombinaciji s novim čipom koji ubrzava izvođenje tih mreža. Upravo su ARKit i CoreML Microblinku jako važni u razvoju proizvoda.
Razlozi zašto možda ne vidimo toliko jasno što se događa u Appleu leže u tome da su mobiteli ipak mnogo napredniji nego što je to bio slučaj kada je izlazio prvi iPhone. Adis smatra kako je tehnologija pametnih mobitela jednostavno došla u zreliju fazu i postoji sve manje mjesta za neke drastične inovacije kao što je to bio slučaj prije. Poznato je kako Apple rijetko podliježe pritisku da izbaci na tržište nešto samo zato da bude prvi, stoga se tempo “revolucionarnih” inovacija možda i usporio, barem onih vidljivih.
Izgleda da su im u fokusu trenutno one manje vidljive promjene, zaključuje Adis:
Apple možda ne daje ljudima toliko stvari koje korisnici traže, možda više naglaska stavljaju na stvari koje korisnicima trebaju, a da nisu svjesni toga – poput poboljšanja Apple Watcha na razini osobnog zdravlja ili poboljšanja Appleovog ekosustava na razini zaštite privatnosti (blokiranje tracking cookiesa, sign-in with Apple koji onemogućava praćenje istog korisnika itd.).
S druge strane, rad na razvoju aplikacija za Apple uređaje postao je mnogo lakši u posljednje vrijeme, kaže Jurica. Za to možemo zahvaliti upravo velikom broju inovacija za developere. Jurica kaže kako će SwiftUI koji dolazi s novim XCodeom značajno olakšati izradu korisničkog sučelja aplikacija i omogućiti razvoj za iOS, iPad i Mac u jednom projektu. Ipak, neke će novosti i otežati posao:
Neke novosti će otežati razvoj, ali će zauzvrat omogućiti kompletno nove funkcionalnosti koje prije nisu bile moguće. Npr. Apple watch aplikacije će sad biti nezavisne od iOS aplikacija. Izdvajanje iPadOS operativnog sustava omogućit će izradu moćnijih aplikacija za tablete nego što je to bilo dosad, ali to će tražiti svoje specifičnosti u developmentu.
Adis dodaje kako mnogo više izazova dolazi od App Storea nego od samih aplikacija i programiranja. Kako je tržište pametnih telefona postalo sve zrelije, ista stvar se dogodila i s tržištem aplikacija. Danas je mnogo teže pronaći ono nešto što će vaše aplikacije odvojiti od konkurencije – bez obzira na to na kojoj se platformi radi.
Jurica kaže kako trend inovacija koje Apple predstavlja sa softverske strane uvelike utječe na razvoj samih aplikacija, i to često znači i neke specifične značajke koje developeri moraju posebno podržati, kao što je bio notch na iPhoneu X. Novi iPhone koji će biti predstavljen danas vjerojatno neće donijeti neke revolucionarne promjene, ali iOS 13 koji nam s njime stiže zasigurno hoće.
Ipak, ostaje nam vidjeti što će Apple danas predstaviti i koliko će taj novi mobitel (ili mobiteli) biti zaista revolucionarni. Zna se da je Apple u posljednje vrijeme počeo kaskati za Android (khm, Pixel) uređajima po pitanju kamere, a naznake su kako bi se to od danas trebalo promijeniti. Na kraju, što god Apple predstavi bit će velika vijest i o tome nema sumnje, a na nama je da odlučimo je li novi iPhone ili Apple Watch vrijedan našeg novca, bilo to zbog softvera ili nečeg drugog.
The post Stručnjaci Microblinka i Infinuma: Apple je i dalje inovativan! appeared first on Netokracija.
10/09/2019 12:33 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti