U svijetu mobilnih igara uz kvalitetu same igre, veoma važnu ulogu imaju marketing i promidžba te mogućnost dolaska do korisnika na zasićenom tržištu. U ovome se ističe upravo Nanobit.
The post U pozadini performance kampanje: Kako akvizirati korisnike na zasićenom tržištu mobilnih igara? appeared first on Netokracija.
Dok vi pročitate ovaj tekst na trgovine aplikacijama doći će barem 100 novih igara. Zamislite koliko je u takvoj tržišnoj utakmici teško uopće doći do korisnika. Kako biste se iskazali i razvijali posao treba vam mnogo više od dobre igre.
Ako imate sjajnu igru, ali nemate razrađen proces akvizicije, vrlo ćete teško doći do korisnika i ostati konkurentni, a tvrtke koje od samog početka razvoja razmišljaju o akviziciji paralelno s razvojem jednostavno bolje prolaze u ovom području.
Kompetitivno tržište razvoja igara, naravno, utjecalo je tako i na tržište mobilnog oglašavanja koje je u 2019. godini bilo vrijedno 190 milijardi dolara. Do 2022. se predviđa rast na više od 240 milijardi, a stručnjaci koji se bave akvizicijom korisnika gotovo svakog dana sve su više traženi i cijenjeni.
Srećom, Nanobit ima vrhunski tim baš tog tipa, a ja sam imao priliku s njima razgovarati o procesu akvizicije, postavljanju kampanja i drugim taktikama kojima se služe kako bi ostali ispred konkurencije. Sa mnom su razgovarali Dora Kušanić, Miloš Tomić i Marko Vidović iz Nanobitovog user acquisition tima.
“Ponekad imam dojam da većina ljudi ne razumije što mi radimo”, kaže mi Dora kroz smijeh – i nije uopće u krivu. Činjenica je da većina nas ne razmišlja o tome kako neka igra dođe do nas, već jednostavno znamo sviđa li nam se ili ne.
Ipak, Dora mi ukratko pojašnjava kako se osobe koje rade akviziciju korisnika bave osmišljavanjem, kreiranjem i optimizacijom kampanja na različitim kanalima, što može uključivati društvene mreže i mreže koje služe za razmjenu oglasa unutar aplikacija:
Također, usko se surađuje s kreativnim timom jer su vizuali jedan od najvažnijih elemenata svake kampanje. Nakon što korisnik vidi naš oglas i klikne na njega, on odlazi na trgovinu. Dakle, jako je važan i ASO, tj. App Store Optimization, kako bi se korisnicima na optimalan način prikazala mobilna igra i kako bi korisnici bili potaknuti instalirati ju.
Naravno, kada vi jednom instalirate igru na svoj telefon posao mojih sugovornika zapravo ne prestaje, pojašnjava mi Marko. Nakon instalacije se počinje pratiti ponašanje “kohorte korisnika” koja predstavlja grupu koju tim odabere. Konačni cilj je prepoznati koji tipovi korisnika duže igraju igru i oni koji obave neku vrstu kupovine u njoj. Analizirajući ovakve grupe korisnika, pazeći pritom na GDPR i ostala pravila privatnosti, u Nanobitu mogu kasnije rekreirati slične postavke kampanje kako bi opet privukli sličan profil korisnika.
Grupe korisnika u slučaju Nanobita i nisu toliko različite koliko se možda čini, pojašnjava Dora. Budući da se radi o vrlo sličnim publikama, koriste se i slični kanali za akviziciju:
Često koristimo i iste oglase za različite igre, naravno, s modificiranim likovima i elementima iz svake te igre. Svakako nam olakšava posao činjenica da možemo jedan kanal istestirati na jednoj igri pa ako se pokaže uspješan, lakše ga pokrenemo i za drugu igru s obzirom na to da su relativno slične, pa su i veće šanse da bude profitabilan.
S druge strane, Marko napominje kako se svejedno ovdje radi o različitim igrama na što se ne smije zaboraviti. Kako bi privukli igrače jedne igre na igranje druge, u Nanobitu se koriste cross promotionom, odnosno oglašavanjem jedne svoje igre unutar druge. Unutar početnog ekrana jedne igre pokazuju se ikone drugih igara kako bi korisnici mogli odmah iste preuzeti. Time se, pojašnjava Marko, eliminira trošak posrednika budući da se radi o zatvorenom sustavu.
Marko kaže kako za posao u ovom polju treba biti u isto vrijeme kreativan i analitičan. NanobitOno što vjerojatno ne znate jest koliko vremena i truda ulazi u razvoj kreativa i kampanja za te “slične” mobilne igre. Miloš mi kaže kako su daleko najkreativniji dio njihovog posla zapravo brainstorm sesije na kojima sudjeluju i kreativci – copywriterica, marketing ilustratorice i video artistice. Zadatak UA tima je, dodaje Miloš, osiguravanje statističkih informacija s tržišta te dostavljanje kreativa koje su se pokazale najboljima u proteklom razdoblju. Na temelju tih informacija grade se nove ideje i kreative za nove kampanje:
Taj proces često dugo potraje jer je potrebno sve izabrane ideje ilustrirati, a nakon toga i animirati. Kada dobijemo finalni proizvod na našem je timu zadatak testirati nove kreative s kreativom koja ima najbolji rezultat, a koja je u ovom slučaju kontrolna točka. U slučaju da napravimo kreativu koja je po rezultatima bolja od kontrolne, tu kreativu lokaliziramo na ostale jezike i primjenjujemo u sve kampanje na ostalim marketinškim kanalima.
Miloš priznaje kako je ovaj proces dug i težak i u mnogo slučajeva ne rezultira kreativnim pobjednikom, ali to samo znači da proces treba ići dalje, a potragu za “zlatnim” kreativama treba nastaviti.
Radimo na različitim projektima, testiramo različite markete i ciljeve kampanja, pa je za uspjeh ključna i razmjena znanja unutar UA tima. NanobitDora kaže kako nije lako uvijek ostati aktualan, ali uvelike prate što radi konkurencija i gdje se oglašava, te koji su trendovi na pojedinim mrežama koje se koriste za akviziciju korisnika.
Najvažniji dio svake kampanje jest kreativa, ali ona ovisi i o samim kanalima oglašavanja jer svaka platforma ima svoje specifičnosti, dodaje Dora:
Neki kanali, poput Facebooka, nude izuzetno puno mogućnosti targetiranja (dob, spol, interese, lookalike publike…). Tako da, kad kreiramo novu kampanju, ako nije na benchmarku, postoji još puno koraka optimizacije kako bi se poboljšala i na kraju bila isplativa. Tako da pravi posao počinje tek kad je kampanja live.
Kada se toliko bavite analizom korisnika, nema sumnje da će i drugi odjeli tražiti vašu pomoć. Miloš kaže kako usko surađuju s produkcijskim odjelom baš iz tog razloga.
On i tim već u inicijalnoj kampanji mogu vidjeti što se posebno sviđa publici, a te informacije potom komuniciraju kolegicama iz content tima koje dalje mogu razraditi ideje za nove priče i značajke koje u konačnici mogu postati dio same igre.
To se primjećuje kako u procesu nadogradnje postojećih tako i u razvoju novih igara, pojašnjava Marko:
S user acquisition strane pratimo tržište i trendove u oglašavanju te ih koristimo na vlastitim igrama kako bi identificirali što najbolje prolazi kod naše potencijalne publike. Kada primijetimo da neki element oglasa dobro funkcionira i privlači korisnike, dijelimo to s produkcijskim timom kako bismo vidjeli postoji li mogućnost implementacije nečeg sličnog u igri u slučaju da već ne postoji.
Na tržištu mobilnih igara trendovi se mijenjaju gotovo na dnevnoj bazi, stoga je vrlo teško predvidjeti moguća kretanja. Zbog toga je, dodaje Marko, vrlo važno pratiti svjetsku scenu i igre koje su u takozvanoj soft launch fazi:
Miloš ističe kako je često vrlo teško doći do pobjedničke kreative, ali da se kontinuiranim testiranjem uvijek dođe do novih saznanja. NanobitNeke igre mogu provesti i više od godinu dana u ovoj fazi testiranja, dok se ne ispoliraju svi važni detalji i igra pusti na svjetsko tržište.
Na žalost, ako vas zanima ova vrsta posla, moji sugovornici kažu kako se ove vještine teško uče u školi. Ipak, Miloš kaže kako se industrija svaki dan širi, a samim time i broj prilika za rad u timu za akviziciju, čak i u našoj regiji. Svaki dan je novi izazov, dodaje, ali osjećaj koji u timu dijele kada neka kampanja odlično prođe zbog kreative koju su osmislili – teško je zamijeniti.
Slaže se i Dora, koja dodaje kako je zapravo magistra komunikologije i odlično se snašla u ovom marketinškom dijelu Nanobita. Sve se može naučiti ako ste ustrajni, dodaje. Valja napomenuti kako Nanobit podržava razvoj tijekom rada, a moji sugovornici mi kažu i kako se kompanija redovito uključuje u program vodećih svjetskih konferencija i radionica poput Facebook Mobile All-Starsa i Mobile Apps Unlocked.
Za kraj, Marko kaže kako nije nužno biti dugogodišnji marketinški ekspert da biste bili dobri u ovom području – već vas krase dobre kvalifikacije ako imate spoj kreativnog i analitičkog načina razmišljanja, a svakako dobro dođe i bilo kakvo iskustvo u digitalnom oglašavanju. Ako mislite da sve ovo imate – provjerite oglas za specijalista akvizicije korisnika!
The post U pozadini performance kampanje: Kako akvizirati korisnike na zasićenom tržištu mobilnih igara? appeared first on Netokracija.
15/12/2020 09:16 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti