Xiaomi Mi 11 Ultra – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Xiaomi Mi 11 Ultra – Recenzija - Android

Mnogo toga već ste mogli saznati o novom Xiaomiju Mi 11 Ultra iz naše usporedbe sa Samsungom Galaxy S21 Ultra, a sad je došlo vrijeme da se u potpunosti posvetimo Xiaomiju. Riječ o relativno velikom uređaju i povrh svega dostojnom nositelju imena Ultra, a i sama riječ je nerijetko i sinonim za pretjerivanje. Tako bismo […]

Mnogo toga već ste mogli saznati o novom Xiaomiju Mi 11 Ultra iz naše usporedbe sa Samsungom Galaxy S21 Ultra, a sad je došlo vrijeme da se u potpunosti posvetimo Xiaomiju.

Riječ o relativno velikom uređaju i povrh svega dostojnom nositelju imena Ultra, a i sama riječ je nerijetko i sinonim za pretjerivanje. Tako bismo mogli reći i da je Xiaomi s ovom Ultrom u mnogočemu pretjerao, ali najčešće u pozitivnom smislu jer donosi toliko toga čemu se ni u snu nismo nadali.

Prvi i najveći šok je to što je ovaj uređaj od danas dostupan u Hrvatskoj i to ne samo u maloprodaji i putem webshopova, već i kod pokojeg operatera gdje ga možete dobiti u kombinaciji uz određenu tarifu po vašem izboru. Lanjski model Mi 10 Ultra nije bilo dostupan praktički nigdje van kineskog tržišta, ali sada, u određenoj mjeri bez konkurencije iz Huaweija i s više iskustva, Xiaomi je ove godine odlučio promijeniti ploču.

Prisjetimo se nakratko, Mi 11 Ultra donosi najbolji mogući hardver u gotovo svakom mogućem pogledu. Od trenutno najsnažnijeg Qualcommovog procesora, 512 GB interne memorije u najsnažnijem modelu, ogromne senzore kamera i 5000 mAh bateriju.

Imamo i dodatni zaslon pored stražnjih kamera kako biste ih mogli iskoristiti i za hvatanje selfija. Povrh svega, tu je i MIUI koji je doduše zaostao na 12-toj inačici u našem slučaju, ali nadamo se još jednom ponovljenom testu kad stigne noviji 12.5 ili eventualnio MIUI 13 koji također nije tako daleko.

Glavne karakteristike

Dimenzije 164.3 x 74.6 x 8.4 mm
Masa 234 grama
Mreža 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (6E), Bluetooth 5.2
Zaslon 6,82″ AMOLED, 3200×1440, 515 ppi, 120 + 480 Hz, 1700 nita, Gorila Glass Victus, HDR10+, Dolby Vision, 10-bit
SoC Qualcomm Snapdragon 888
GPU Adreno 660
RAM 12 GB
Interna memorija 256/512 GB
Micro SD Ne
Otpornost na vodu Da, IP68 certifikat
3,5 mm audio utor Ne
OS MIUI 12 | Android 11
Primarna kamera 50 MP, f/2.0, 24mm, 1/1.12″, 1.4µm, DP PDAF, Laser AF, OIS
Ultraširokokutna kamera 48 MP, f/2.2, 12mm, 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS
Telefoto kamera 48 MP, f/4.1, 120mm (5x), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS
Prednja kamera 20 MP, 27mm, f/2.2, 1/3.4″, 0,8µm
Baterija 5000 mAh
Brzo, bežično, reverzibilno punjenje 67W (36 min)/67W (39 min)/Da
Cijena oko 9500 kn
Ustupio Xiaomi

Prednosti

Keramičko kućište
Najbolji zaslon na tržištu
Gorilla Glass Victus zaštita od grebanja
Vrhunski hardver i performanse
Podrška za 5G i WiFi 6E
Fantastični vanjski stereo zvučnici
Najbolje kamere na tržištu
Izvrsno 8k snimanje videa
Dodatni stražnji zaslon
Iznimno brzo punjenje
Dobra autonomija

Nedostatci

Nema 3,5 mm izlaz za slušalice
Nema proširivu memoriju
Softver ima glupih bugova
Visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

Mi 11 Ultra velik je uređaj čijom se prednjom stranom prostire prekrasan 6,81” AMOLED, zakrivljen sa sve četiri strane. Nije to pretjerano zakrivljenje već tek suptilno, taman toliko da doprinosi futurističkom izgledu.

Tako plijeni pažnju s koje god strane ga položite, a zahvaljujući ogromnoj grbi na poleđini, na stolu se neće klackati. Očekivano, tu je i IP68 certifikat koji jamči da mu se ništa neće dogoditi čak i ukoliko s njime zaronite na 30 minuta do 1,5 metara dubine. Ne savjetujemo da to isprobate, ali barem ste sigurni što se vode tiče dok god ne pretjerate.

Nažalost, IP certifikat neće zaštititi i 3,5 mm izlaz za slušalice jer on je odavno nestao s Xiaomijevih top modela, baš kao i proširiva memorija. Infracrveno je još uvijek na životu i nalazi se s gornje strane kućišta, taman pokraj pomoćnog zvučnika. Glavni je na dnu, a potpisuje ih poznati Harman Kardon. Da nije samo riječ o marketinškom triku, uvjerili smo se u ovih nekolliko tjedana koliko smo se s njime družili. Valja napomenuti i to da ovo nije lagan uređaj. Sa svojih 234 grama, pri vrhu je naše ljestvice testiranih uređaja do sada, ali isto tako je otprilike tu negdje s uređajima ove veličine. Tako primjerice S21 Ultra teži tek 7 grama manje, a iPhone 12 Pro Max 6 grama. Razlika je to koja se osjeti tek na preciznoj vagi.

Čitač otiska prstiju je optički i smješten je ispod zaslona. Tipke za kontrolu glasnoće i ona za uključivanje smještene su na desni bok i možda mrvicu previsoko za moj gušt. Da su milimetar ili dva niže, bile bi taman, ali to je već sitničarenje. Daleko su od onog lošeg smještaja kakvog su proizvođači godinama gurali.

Na dnu je USB-C i još utor za dvije nano SIM kartice, a zagledamo li se u taj donji kraj, shvatit ćemo da uređaj može stajati okomito na stolu. Vrlo zanimljive dizajnerske odluke na kućištu možemo primijetiti sa svake strane, a teoretski poželite li, možete ga postaviti okomito i naopako, tako da stoji na gornjoj strani.

Zanimljiv detalj koji vjerojatno ne doprinosi ničemu osim atraktivnijim fotografijama ili eventualno samom dizajnu uređaja. A grba na poleđini, najveća koju smo vidjeli do sada u jednom smartfonu, podijelila je publiku i to bome s razlogom.

Dok jednima ne smeta i nemaju baš ništa protiv tolike izbočine na poleđini, drugima je, blago rečeno, ružna. Ja spadam u prvu skupinu jer za razliku od velike većine ostalih grba, ova je donekle i funkiconalna. Prvo i već spomenuto, rastegnuta je preko cijele širine poleđine pa sprječava klackanje, a pokraj kamera donosi i mali zaslon kakvog možemo pronaći i na Mi Band 5 narukvici. Riječ je o OLED-u koji može poslužiti kao Always On zaslon ili eventualno kao tražilo prilikom okidanja selfija stražnjom kamerom.

Nije taj zaslon pretjerano kvalitetan ili oštar, ali možemo reći da posluži svrsi. Poleđina je, usput rečeno, izrađena od keramike, bez obzira koju boju uređaja uzmete, ali na našem bijelom primjerku otisci prstiju se najmanje vide. Prednja strana zaštićena je Gorilla Glass Victusom, najboljim zaštitnim staklom iz Corninga, dokazano otpornijim na padove od prethodnih verzija, mada ga u ovom slučaju nismo testirali. Točnije, nismo ga uopće testirali, ali vjerovat ćemo im na riječ.

Zaslon

Pogriješio bih kad bih izjavio da je priča o zaslonu najzanimljivija na ovom uređaju jer svaki pojedini dio je zanimljiva priča za sebe. Kao što već vjerojatno znate, Samsung je Xiaomiju prodao najbolji zaslon za jedan smartfon kojeg su ikad proizveli.

Da su upravo Samsungovi zasloni najbolji,

11/05/2021 02:37 PM