Android, za razliku od Applea - ima beskrajne mogućnosti prilagodbe. Zašto ih onda ne biste koristili - naučit ćemo vas!
The post Zašto bi vaš Android izgledao kao svaki drugi kada ga možete prilagoditi sebi? appeared first on Netokracija.
Svi znamo da je Appleov iOS sjajan, ali svaki Android korisnik će vam reći kako se nikada ne bi mogao naviknuti na toliko malu razinu prilagodbe sustava. Kako ću ja bez svojih pozadina, ekrana, ikonica, animacija i svega ostalog?
Ipak, zanimljivo je i kako dosta korisnika Androida uopće ne “sređuje” izgled svog sučelja, nego ga koriste onakvog kakav je bio i kada je prvi put upaljen. Razlog tome je što se ovaj proces čini malo zastrašujuć prosječnom korisniku – znam, jer je bio i meni. Stoga i pišem ovaj vodič za sve one koji bi možda voljeli da im sučelje telefona izgleda posve drugačije, a nikad se nisu usudili pitati – kako.
Sve o čemu ću govoriti sam isprobao na dva uređaja iz dvije cjenovne kategorije: Samsung Galaxy S10, prošlogodišnji top model Samsunga i Xiaomi Redmi Note 9S koji košta oko dvije tisuće kuna danas. Sve promjene se također vrlo lako mogu vratiti na staro i gotovo svaka stvar je vrlo intuitivna, samo trebate malo razmisliti što radite.
Imajte na umu da možda neće sve raditi na svakom Android telefonu, i također imajte na umu da svi ovi dodaci imaju utjecaj na performanse pa preporučujem da se s ovime ne igrate na nekom ultra starom mobilnom uređaju. Također, ovdje nećemo pričati o nekim dubinskim custom ROM idejama i nekim prčkanjima po softveru, već striktno o vizualima i prilagodbi “teme” sučelja.
Također, alati koje mi danas koristimo su besplatni, ali ako ste voljni platiti možete učiniti čuda s vašim mobitelom i zaista otići duboko u personalizaciju, pa i učiniti da izgleda ovako:
[Theme] orangeeee!!!! from androidthemes
Kad smo već kod tema, dosta proizvođača daje mogućnost brze promjene tema mobitela u neke predefinirane. Samsung ima svoju trgovinu u kojoj ih ima na desetke, ali to su redovito samo nove ikone i drugačiji font te mnogo češće mogu izgledati malo jeftino i loše. Prema tome, to danas ne radimo, nego se hvatamo posla kako treba – sve od nule!
Zašto to radiš, Ivane? Razumijem da neki jednostavno ne mare previše o tome kako izgledaju ikone aplikacija koje koriste, ali ako ste već dali više od pet tisuća kuna za mobitel, zašto ne otići korak dalje? Zašto vaš telefon ne bi izgledao onako kako baš vi hoćete umjesto da vam Huawei, Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivax ili koja već firma odluči o tome?
Osobno, radim ovo prvenstveno jer mi se najčešće ne sviđa kako izgleda tema koju imam na mobitelu kada ga kupim, osim ako je riječ o “golom” Androidu, a i on se da popraviti. Iako su današnja sučelja mnogo ljepša nego prije par godina, i dalje to nije to većini korisnika.
Još jedan od razloga je i jedan od važnijih: zato jer možemo. Zašto ne bismo mijenjali ikone ako nam to Android dopušta, pa nismo Apple korisnici koji su zapeli bez widgeta i mogu mijenjati samo pozadinu. Bez veze.
Moj pokusni kunić danas je spomenuti Xiaomi Redmi Note 9S, mobitel koji je izuzetno kvalitetan i ima zaista sjajan odnos cijene i kvalitete. Novi vlasnik je moj otac, a prije nego mu ga proslijedim odlučio sam ga iskoristiti kao platformu za testiranje ideja o kojima govorim.
Ono što ćemo raditi jest uzeti posve novi i netaknuti (nadograđeni na posljednju verziju) Android i od ovog:
Xiaomi pozadine nisu loše, ali ikone malo jesu.Doći do nečeg sličnog mom telefonu koji izgleda nijansu bolje:
Mračno je i tužno, ali to je zato jer sam u samoizolaciji.Koristit ćemo ove aplikacije i pakete ikona.
Ako ovo radite na Xiaomiju (ili gotovo bilo kojem novom) telefonu, prvo preporučujem instaliranje aplikacije Hidden Settings ili neke slične te brisanje svih onih stvari koje proizvođač instalira na mobitel, a ne trebaju vam, poput nekih čudnih igara i glupih programa. Sve to ćemo brisati, ali o ovome nešto više u nekom idućem vodiču (ako bude interesa).
Druga stvar koju preporučujem je smanjivanje brzine animacija koje vrlo lako možete napraviti u samo par koraka, stoga uzmite nekoliko minuta i odite u postavke, stisnite nekoliko puta na svoju verziju Androida, tako otključavate “developer settings”. Potom u postavkama nađite animacije i smanjite ih na 0.5x i – zahvalite mi kasnije. Ovo je moguće na bilo kojem Androidu.
Sada kada sve to imamo, odite na Google Play i poskidajte ove gore linkane aplikacije. Jeste? Super, napunite mobitel i polijećemo!
Ovo je jednostavno. Skinuli ste Resplash, Android verziju poznate Unsplash galerije i u njoj nađite neku sliku koja vam se sviđa. Neka šuma, more ili slično uvijek je dobar odabir, a ako imate mobitel s LED ekranom probajte i aplikaciju Amoled Pix. Samo stavite pozadinu na sve ekrane (home and lock screen), i to je to. Sigurno znate mijenjati pozadinu, ali ovi programi su super jer su sve fotke na njima visoke rezolucije i prilagođene mobilnim ekranima pa će lijepo izgledati na bilo kojem uređaju.
Hvala Nikola za fotku, iako ćemo ju zamijeniti kasnije.Nakon toga, vratite se na svoj početni zaslon i obrišite SVE osim ikone za pristup aplikacijama. Dosta mobitela ima mogućnost otvaranja ove ladice aplikacija povlačenjem prema gore, a ne svajpanjem u lijevo – na vama je kako joj želite pristupiti. Sve ikone aplikacija, sve mape i svi widgeti trebaju u smeće, a sve što vam treba ostati je samo čista slika pozadine koju ste stavili u prethodnom koraku.
Nakon toga ćete otvoriti Nova Settings aplikaciju u kojoj ćete namjestiti sve što želite. Od rasporeda ikona i njihove veličine pa sve do automatskog mračnog moda za čitav launcher. Nama je tu najvažnije napraviti da sve izgleda kako treba, stoga sami odaberite koliko ikonica želite imati na početnom ekranu, i koliko njih želite u ladici s aplikacijama.
Male promjene, za sada.Za sada već vidite lagane promjene, ali ništa previše. Idući koraci su ono što zbilja čini razliku od Androida “iz kutije”.
Primijetili ste da Nova Launcher ima svoje standardne ikone koje su malo drugačije od onih na vašem telefonu. Ako vam se neke od ponuđenih sviđaju, preskočite ovaj korak, a ako ne – postoji zaista ogroman izbor paketa ikona na Google Play Storeu, a naći ćete ih najlakše ako u Google pretražujete ime vašeg launchera i riječ “icon pack”, primjerice “Nova Launcher icon pack“.
Za ovaj vodič koristit ćemo Delta paket ikona koji se meni najviše sviđa zbog svog “ispranog” izgleda koji se dobro uklapa s Resplash pozadinama.
Kada ste instalirali Delta kao i svaku drugu aplikaciju, samo ju pokrenite, a nakon čega će sustav prepoznati da se radi o ikonama. Stisnite veliki gumb Apply – i to je to, ikone su promijenjene.
Imajte na umu da niti jedan paket nije savršen i uvijek će biti nekih ikona koje nisu podržane. Kod nas na Xiaomiju nije ih podržano 13, većinom one koje dođu s telefonom, stoga ih je najbolje sve baciti u jedan folder, kada ih već ne možemo obrisati kako treba.
Paketa ikona ima na stotine, od minimalističkih do šarenih.Vjerujem da ste već naišli na neke Android telefone čiji glavni ekrani izgledaju nemoguće lijepo, ali danas je dan kada ćete i vi moći urediti svoje.
Dakle, widgeti su svi oni mini-prikazi punokrvnih aplikacija koje držimo na svom glavnom ekranu u smanjenom formatu poput widgeta za kalendar, glazbu, vrijeme, vijesti, mailove i slično. Android inače nudi svoje predefinirane, a dosta proizvođača aplikacija ima i svoje službene widgete. Ipak, ako želite nešto posve originalno i drugačije, morate se potruditi.
Tu na scenu stupa KWGT. Program je to koji vam daje na korištenje gotovo beskonačan broj widgeta jer uz sam program možete instalirati hrpu novih paketa. Mi ovaj puta instaliramo Huk (ovaj paket koji ima sovu za logo), i Oceu. Ovo radimo kako bi imali više opcija, vama je dosta i samo jedan paket ako vam se ne da previše toga dodavati.
Kako biste na svoj ekran ugradili neki fora widget, trebate na svoj glavni ekran staviti KWGT widget, raširiti ga na dimenzije koje vam pašu i onda samo stisnuti na njega. Otvorit će vam se lista svega što možete staviti na ekran, a kad odaberete widget koji vam se sviđa možete ga i malo prilagoditi u editoru. Ovo je korisno ako je widget bijeli, a vama treba neke druge boje – sve je moguće prilagoditi.
Dobri widgeti preporodit će vaš telefon.Sada kada imate sve što treba, vrijeme je da se bacite na poliranje. Pri tome mislim na dotjerivanje svih stvari koje ste već dotjerali, ali da konačno sve uskladite – poigrajte se s dimenzijama ikona, rasporedom ikona na glavnom ekranu, skinite si neke widgete koji vam možda trebaju za posao poput kalendara i Gmaila i posvetite desetak minuta tome da sve uredite kako vam paše. I to je to – čestitam, imate puno ljepši Android skrojen baš po vašim željama.
Možda desna slika nije za svakoga, ali svatko ju može napraviti po svom ukusu.Ovaj proces od početka do kraja ne bi trebao trajati više od maksimalno 45 minuta, jer su sve aplikacije koje koristite vrlo intuitivne i jednostavne. Nakon toga poliranje svega i prilagodba, ali i istraživanje svega što se nudi može trajati i danima (vjerujte mi, lako se zaigrati). No, krajnji rezultat se isplati. Osim što na kraju imate mnogo ljepše ekrane mobitela, dobar je osjećaj kada znate da ste nešto uredili po svojoj mjeri, pogotovo ako je u pitanju stariji uređaj koji ovim procesom možete osvježiti.
U mom slučaju “furamo” se na minimalistički izgled i pokušavamo napraviti da sve bude lijepo, funkcionalno i jednostavno za korištenje, ali zaista ne postoji granica toga kako vi možete napraviti svoj “prilagođeni” Android – i u tome leži sva ljepota!
The post Zašto bi vaš Android izgledao kao svaki drugi kada ga možete prilagoditi sebi? appeared first on Netokracija.
03/09/2020 08:43 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti