Dostava piva nije vožnja po gradu uz GoogleMaps, znaju to Medvedgrad i OptimoRoute - Android

Get it on Google Play

Dostava piva nije vožnja po gradu uz GoogleMaps, znaju to Medvedgrad i OptimoRoute - Android

Nakon osigurane investicije od gotovo sedam milijuna dolara, OptimoRoute planira širenje ureda u Zagrebu kako bi malim tvrtkama približili logističko planiranje slično onome koje imaju velike tvrtke.

The post Dostava piva nije vožnja po gradu uz GoogleMaps, znaju to Medvedgrad i OptimoRoute appeared first on Netokracija.

Pivovare, OPG-ovi i drugi mali i srednji poduzetnici na sve se načine prilagođavaju novonastaloj situaciji, ali što se dogodi kada jednom krenete dostavljati, bez da ste vrlo iskusni u tome? Jedan od velikih izazova leži doslovno u planiranju rute kojom ćete razvoziti svoje proizvode, ali i tu tehnologija može puno pomoći.

Petar Nauković, Operativni menadžer Medvedgrada koji je odnedavno počeo dostavljati pivo kupcima diljem Zagreba i Frane Šarić iz scaleupa OptimoRoute koji je nedavno osigurao veliku investiciju na čijim krilima planiraju zapošljavati velik broj inženjera tako su sa mnom razgovarali o logistici i planiranju dostave.

Petar odmah na početku našeg razgovora kaže kako ne zna kako bi bez sustava poput OptimoRoutea uspjeli organizirati dostavu piva na vrijeme, a iako su prije razmišljali o poboljšavanju ruta, one jednostavno nisu bile prioritet. Medvedgrad je jedna od domaćih pivovara koja uvelike koristi moderne alate i kanale, a podigli su i veliku investiciju putem Funderbeama.

Medvedgradu dostava nije strana, ali prije ove krize radilo se o dostavama kafićima i partnerima na stalne adrese, a ne u domove žednih kupaca. Petar kaže kako ne može zamisliti kako bi ovaj velik zalogaj prožvakali bez pomoći softvera, pogotovo jer se radi o mnogo većem obujmu posla nego što ga je bilo prije (kada govorimo o dostavljanju). Frane kaže kako su s Medvedgradom počeli surađivati baš oko dostava u domove, i za sada sve ide vrlo dobro.

Najveći izazov je neizvjesnost i ogroman broj nepoznanica zbog kojih nismo znali što očekivati, koliko će biti potrebno vozila, ljudi, vremena – hoće li biti 2 ili 200 dostava dnevno…

OptimoRoute
Dostavljačima su sve informacije o dostavi uvijek na dohvat ruke, kako bi bili što efikasniji.

Stotine stajanja treba isplanirati

Sva ova priča o rutama i planiranju možda vas može i zbuniti, tako da dopustite da vam uz pomoć Frane pojasnim u čemu je problem. Na primjer, ako imate kombi s 30 gajbi piva koje idu na 30 adresa, logično biste svaku adresu upisali u neki navigacijski sustav i vozili se od jedne do druge. Problem je što postoji mnogo varijabli kada je riječ o planiranju rute, a OptimoRoute i slični sustavi dopuštaju vam da u samo nekoliko sekundi isplanirate rutu sa stotinama ili čak tisućama narudžbi, pojašnjava Frane i dodaje:

Ručnim planiranjem čak uz pomoć Google Mapsa za tako nešto potroši se više sati s tim da naše planiranje uzima u obzir vremenske prozore, vještine vozača, dostavna područja, kapacitete i brojna druga ograničenja. Krajnjim korisnicima omogućeno je iskustvo slično onom kakvo pružaju Uber/Glovo/Bolt te mogu biti obaviješteni SMS-om o dostavi i pratiti dostavljača uživo, a vozači svoje rute mogu pratiti i izvršavati putem mobilne aplikacije.

OptimoRoute
OptimoRoute se uz širenje tima nada novim klijentima u Hrvatskoj i svijetu.

Iako se ovo čini jednostavno, Frane mi kaže da svaka ruta na sebi ima nekoliko dostava, i nerijetko se ovdje radi i po 500 dostava dnevno kod nekih tvrtki koje koriste njihove sustave. Još veći izazov, dodaje Frane, može biti kod tvrtki koje imaju svega desetak servisa dnevno po serviseru, ali umjesto dnevnog trebaju tjedni raspored za dvadesetak radnika. Tada se sve zakomplicira jer se radi o nekoliko stotina narudžbi prilikom kojih treba paziti na dostupnost korisnika i druge stvari koje mi, kao korisnici usluga, često nemamo na umu. Velik izazov za dostavljače stoga leži u vremenskim okvirima:

Jedan od većih izazova je da svi planovi moraju biti gotovi u vrlo kratkom roku (sekunde, najviše minute) baš zbog konstantnih promjena koje se događaju tijekom dana, od otkazivanja narudžbi do iznenadne nedostupnosti vozača ili tehničara. Budući da pratimo lokacije vozača možemo prilikom ponovnog planiranja lako ubaciti nove narudžbe ili prerasporediti postojeće tako da se ne dogodi veći poremećaj izvršavanja plana.

OptimoRoute
OptimoRoute aplikacija.

Širenje tima u Zagrebu

Frane dodaje kako se po njihovom saznanju niti jedan komercijalni servis ne može približiti OptimoRouteu po veličini planova koje može riješiti uz uzimanje u obzir svih ograničenja. S one nešto tehničkije strane, kaže kako se radi o sustavu u oblaku (AWS i Hetzner) pri čemu je svaka komponenta namjerno redundantna kako bi se sustav efektivno koristio na šest kontinenata svaki dan. Bitni dijelovi sustava pisani su u C++ jeziku kako bi se što je moguće više optimizirala brzina servisa, dodaje Frane:

Imamo jako puno komponenti, od web aplikacije za dispečere i praćenje vozača pisanih u JavaScriptu do native aplikacija za Android/iOS (React Native, Objective-C, Java), backenda u Pythonu, sustava za traženje najkraćih udaljenosti na cestovnoj mreži (C++) te sustava za optimizaciju (C++).

OptimoRoute ove godine planira ne samo rute za klijente i partnere, nego i širenje tima u Hrvatskoj, gdje primjećuju da talentirani inženjeri često odlaze direktno u Google, Facebook, Microsoft i slične velike sustave, gdje se razočaraju budući da rade u timu od po nekoliko stotina ljudi. OptimoRoute želi inženjerima ponuditi izazov koji će imati direktan utjecaj na tvrtku, kako se nitko ne bi osjećao samo kao “kotačić” u stroju. Idući puta kada naručite dostavu i ona kasni iz bilo kojeg razloga, možda ćete imati više razumijevanja jer planiranje dostave nije problem koji se da riješiti samo utipkavanjem destinacije u Google Maps.

The post Dostava piva nije vožnja po gradu uz GoogleMaps, znaju to Medvedgrad i OptimoRoute appeared first on Netokracija.

04/05/2020 01:56 PM