Facebook dopušta političarima širenje dezinformacija u oglasima - Što to znači za Hrvatsku - Android

Get it on Google Play

Facebook dopušta političarima širenje dezinformacija u oglasima - Što to znači za Hrvatsku - Android

Facebook je najavio razne promjene vezane uz političko oglašavanje, ali i način na koji "fact checkeri" provjeravaju oglase te, primjerice, novinarske kolumne. Što to znači za Hrvatsku, posebice jer se bliže predsjednički izbori, otkriva Petar Vidov iz Faktografa.

The post Facebook dopušta političarima širenje dezinformacija u oglasima: Što to znači za Hrvatsku? appeared first on Netokracija.

Mnoge novosti dolaze iz Facebookovih redova ovih dana, koje bi mogle itekako utjecati na razvoj budućih društveno-političkih događaja. Tako je najavljena nova “kartica” na ovoj društvenoj mreži, posvećena vijestima, u kojoj će se naći probrani mediji kojima će ovog puta Facebook plaćati da tamo objavljuju svoj sadržaj. Dok je to s jedne strane zanimljiv zaokret u odnosu prema medijima – s obzirom na to da su mnogi krenuli dizati ruke od ovog kanala za distribuciju sadržaja kako su rezultati postali sve više razočaravajući – s druge se Facebooku zamjerilo što je među odabrane medije uključio i kontroverzni Breitbart.

Druga vijest, koja je čak potaknula same zaposlenike Facebooka da se pobune protiv tih promjena, jest da su odnedavno ublažena pravila oko oglašavanja netočnih informacija, dok su oglasi političara i političkih stranaka u potpunosti izuzeti od tih pravila.

Oglasi političara i političkih stranki iznimka su od (već ublaženih) pravila

Facebook je u svojim pravilima donedavno zabranjivao oglase koji sadrže lažan i zavaravajući sadržaj. Pravila su nedavno sužena – sada se zabranjuju samo oglasi koji sadrže tvrdnje koje su fact checkeri označili kao netočnima.

No, oglasi političara i političkih stranaka iznimka su od tog pravila, stoji u uputama o provjeravanju informacija ove društvene mreže, a opravdanje za takvu odluku stoji u “vjerovanju u slobodu govora, poštivanju demokratskog procesa i vjeri da je, posebice u zrelim demokratskim društvima gdje postoji sloboda medija, svaki politički govor već pod povećalom”.

Ako bismo limitirali političke poruke, javnost bi bila manje informirana o tome što njihovi predstavnici govore, a političare se ne bi moglo držati odgovornima za ono što su izrekli.

Kako je u Hrvatskoj od travnja ove godine Faktograf.hr postao dio Facebookove partnerske mreže fact checkera, provjerila sam s njegovim novinarom Petrom Vidovom kako će ove promjene utjecati na hrvatsku javnost, posebice jer se bliže predsjednički izbori u kojima možemo očekivati snažno oglašavanje kandidata.

Može li privatna tvrtka ograničavati politički govor?

Petar napominje da su stavovi Faktografa po pitanju ove teme jednaki stavovima International Fact-Checking Networka, čiji je Faktograf član. Predsjednik IFCN-a, Baybars Örsek, promjene oko Facebookove politike komentirao je na Twitteru (kliknite da biste otvorili niz tvitova na ovu temu):