Imamo dvije riječi za mobitele koji će obilježiti 2020. - Pet i Ge. - Android

Get it on Google Play

Imamo dvije riječi za mobitele koji će obilježiti 2020. - Pet i Ge. - Android

Hoće li 2020. godina biti ona u kojoj ćemo KONAČNO vidjeti neku revoluciju u mobilnoj telefoniji? I da i ne.

The post Imamo dvije riječi za mobitele koji će obilježiti 2020.: Pet i Ge. appeared first on Netokracija.

Velike su šanse da ovaj tekst čitate na mobitelu, a još veće da ćete provjeriti Instagram ili Messenger čim ga pročitate. Mobiteli će i u 2020. nastaviti biti najvažniji uređaj za ogroman postotak populacije, a iako se nekada čini da se nema više što za izmisliti, vjerujte da ima. 

Na početku 2020. stoga donosimo neke od najvećih noviteta koji nas čekaju u svijetu mobilne telefonije ove godine. Nema sumnje kako će neki mobiteli od ove godine postati fleksibilniji i savitljivi, možda brži i zanimljiviji, a sasvim sigurno 5G. No, koji su to trendovi koji nam se najviše smiješe?

Pet i Ge su riječi godine

Jasno, najveća novost koju možemo očekivati u 2020. svakako je 5G. Nova tehnologija prijenosa podataka lagano se razvija kod gotovo svih velikih operatera diljem svijeta, a donosi do sada neviđene brzine podatkovnog prometa koje ne samo da pariraju onom žičnom, nego su nerijetko mnogo veće od njega. 5G brzine kreću od oko 50 Mbps pa sve do 1 Gbps za podatkovni promet, a osim što će vam donijeti mnogo lakše preuzimanje stvari s interneta, doslovno će unaprijediti ljudsko društvo.

Tehnologije koje zahtijevaju vrlo brz prijenos informacija, poput robota ili autonomnih vozila, čeka velik napredak s 5G tehnologijom. Neka predviđanja idu tako daleko da kažu da je 5G apsolutno najvažnija tehnologija kada govorimo o autonomnim vozilima, i da ona jednostavno ne mogu dostići svoj puni potencijal bez nje.

U Hrvatskoj u 2020. očekujem mnogo jače eksperimentiranje s 5G mrežom, pa i uvođenje 5G pokrivenosti u neke gradove, poput Dubrovnika i Osijeka. Naravno, kako bismo mogli koristiti ovu novu tehnologiju trebat će nam i novi mobiteli, koji gotovo sigurno neće biti jeftini.

Fleksibilni mobiteli

Da, znam. Ovo je dosta bizarno. Trend koji je, uvjeren sam, počeo iz dosade jer nisu imali što novo za izmisliti danas je jedna od najizvjesnijih stvari koje će se dogoditi u 2020. Preklopni, savitljivi ili “mekani” mobiteli, kako god da ih zovete, posljednja su stvar na koju će se bacati novci u 2020., i u to sam posve siguran.

Savitljivi telefoni imaju zanimljivu premisu: radi se o ekranu koji možete savinuti te samim time imaju vrlo velik “wow faktor”, pogotovo jer do sada šira javnost nikada nije mogla vidjeti ništa slično. S one praktične strane, ovi mobiteli vam dopuštaju da u kućištu veličine normalnog telefona dobijete ekran koji je otprilike duplo veći, što je teoretski velika prednost. Telefon tako otvarate kao knjigu, u slučaju Samsung Galaxy Folda, ili kao retro mobitel u slučaju nove Motorole Razr. Dok Samsung daje veliki ekran kada je otklopljen, Motorola vam omogućava mnogo manji i prenosiviji mobitel koji se rasklapa u punu veličinu kada vam treba. Dakle, kao što smo imali prije 10 godina, samo na dodir.

Trenutno ovi ekrani (pogotovo onaj Samsunga Fold) nisu odviše praktični, jer im je omjer stranica grubo kvadratan, što znači da se videi i aplikacije neće otvarati u punoj rezoluciji i omjeru. Znam što mislite – proizvođači su se prilagodili kada je iPhone X izašao s onim čudnim gornjim dijelom ekrana, ali to je ipak nešto lakše nego prilagoditi aplikaciju za “kockasti” ekran. Kao kad otvorite Instagram na iPadu, to jednostavno nije baš dobro. Dodajmo tome i debakl koji je Samsung imao s Foldom kada je mobitel jednostavno prestajao raditi i imamo sve elemente misteriozne tehnološke priče.

Folding Phone GIF - Find & Share on GIPHY

Brži ekrani

Kada smo već kod ekrana, volio bih spomenuti refresh rate, odnosno brzinu osvježavanja vašeg ekrana na mobitelu. Kod nekoliko proizvođača, poput OnePlusa i Googlea, ove smo godine imali priliku vidjeti mobitele koji imaju ekrane veće brzine osvježavanja. Radi se o frekvenciji u hercima koja je na 95% mobitela 60Hz, ali ovi “brži” imaju po 75, pa čak i do 120. Ovo je jedna od stvari koje jednostavno morate vidjeti da biste shvatili, ali vjerujem da će ovaj trend biti jedan od onih koje ćemo vidjeti u sve više uređaja, vjerojatno i kod Samsunga ili čak Applea.

Bolji refresh rate jednostavno čini iskustvo korištenja uređaja boljim, a vi kao korisnik zaista osjetite kako su sve aplikacije, animacije i događanja na ekranu responzivnije i glađe. Ovo je relativno jednostavna značajka u mobitelu, a iako koristi malo više baterije vjerujte da kada jednom isprobate ovakav ekran nećete više htjeti ni pogledati “običan”. Za proizvođače je ovo logičan novi korak, ponajviše jer su ekrani na mobitelima postali toliko dobri da se više teško nešto može napraviti da bi sama slika bila kvalitetnija, stoga su se proizvođači okrenuli tome da slika bude “glađa”.

Kamere, kamere, kamere

Danas je toliko lako napraviti dobru fotografiju mobitelom da je to gotovo nepošteno. Ako uzmete gotovo bilo koji mobitel višeg cjenovnog ranga, uperite ga u predmet ili osobu pod prosječnim osvjetljenjem, velike su šanse da ćete dobiti fotku kakvu ne biste mogli ni zamisliti prije tri ili četiri godine. Gotovo svi proizvođači mobitela u uređaje danas “trpaju” što je moguće više kamera s ovoliko ili onoliko megapiksela, a mobiteli danas posjeduju fotografske opcije kao da su samo za to namijenjeni.

Pretpostavljam da će 2020. nastaviti u tom smjeru, pogotovo jer nam je kraj ove godine donio novog kralja mobilne fotografije, iPhonea 11 Pro. Samsung svoje uređaje najavljuje početkom godine, stoga apsolutno možemo očekivati odgovor. Tu su i Huawei, Xiaomi i Google te OnePlus, a gotovo svi oni će u 2020. unaprijediti ne samo hardver, već i softver koji procesuira fotke vaših mobitela, a koji je, barem kada je riječ o ovako malenim kamerama, stvar koja zaista čini ogromnu razliku. Pogledajte samo kakve je fotke Pixel 3 radio noću. Nerealno.

Inverse.com
Tko bi rekao da ćemo mobitelom raditi ovako dobro osvjetljene fotke navečer.

Iako je iPhone ove godine napravio najveću razliku u kamerama kada je riječ o aktualnom i prijašnjem modelu, mislim da će nam 2020. donijeti bolju kvalitetu kamere i za uređaje koji se nalaze nešto jeftinije u cjenovnom rangu, kao što je to slučaj s Galaxy A serijom kod Samsunga. Kao i sve u tehnološkoj industriji, očekujem da se ove dobre kamere i softveri lagano prebace u jeftinije modele, a ovi skuplji uređaji nastave dobivati ono najbolje što tvrtke nude.

iPhone 11 definitivno je unaprijedio gotovo sve što je trebao kako bi postao dostojan nasljednik XR i XS modela.

Manja razlika “skupih” i “jeftinih”

Tijekom ove godine koristio sam Galaxy A20e i Xiaomi Mi A3, mobitele koji koštaju otprilike tisuću, odnosno dvije tisuće kuna. Upravo je to cjenovni rang u kojem većina ljudi kupuje mobitele i mogu vam sa sigurnošću reći kako ćemo u 2020. u ovome rangu imati neke zaista impresivne uređaje. Spomenuti mobiteli ne samo da koštaju nekoliko tisuća kuna manje od “skupih” verzija, već se gotovo ni ne odvajaju od njih toliko kada je riječ o korištenju od strane “prosječnog” korisnika. Okej, jasno je da Note10+ ima bolju kameru, ali i košta gotovo 1000 eura više od A20. Je li vam za malo bolju kameru, malo bolju završnu doradu, malo bolji ekran i malo bolje ostalo vrijedno dati te novce?

Logika za prosječnog kupca kaže ne, a u 2020., će vjerojatno biti još više u pravu. Tijekom nadolazeće godine predviđam (nadam se) više uređaja koji koriste čisti Android One, poput Nokie i Xiaomija, a posebice se veselim budget telefonima koji imaju solidne specifikacije i ovakav sustav. Prosječnom korisniku i dalje najviše treba solidna kamera, dobra baterija i lijep ekran, a to već danas možete dobiti za 2000, a ne 10.000 kuna.

Nove verzije starih favorita

Početak godine donijet će nam i novi Samsung Galaxy, tj. čitavu njegovu seriju. Iako postoje neke naznake da će se novi mobiteli zvati Galaxy 20, a ne 11, ako je vjerovati curenjima informacija radit će se o mobitelima koji će preuzeti neke od dizajnerskih ideja od Note serije, te dodati JOŠ KAMERA, naravno. Sredinom godine dolazi nam i sajam MWC u Barceloni gdje će se predstaviti vjerojatno neki novi Xiaomi ili Huawei modeli, a za kraj godine čekamo nove iPhone modele, standardno.

Ono što će obilježiti sve ove uređaje zasigurno je 5G, i vjerujem da će gotovo svaki flagship mobitel koji dođe nagodinu biti prilagođen 5G mrežama. Samsung i Huawei već imaju neke 5G modele, stoga nema razloga zašto Galaxy S11 ili P40 ne bi bili 5G od samog početka.

Wikipedia
Nadam se samo da mobiteli neće izgledati kao paukovi, poput Nokie 9.

Huawei i SAD

U 2020. će se vrlo vjerojatno prelomiti trgovinski rat između SAD-a i Huaweija, koji se kuha već godinu dana. Huawei se danas ne nalazi u zavidnoj poziciji, a iako razvoja svoju trgovinu aplikacijama to mu sasvim sigurno neće biti dosta da zadrži impresivan tržišni udio koji je izgradio na Androidu. Ostaje nam vidjeti hoće li se Google u 2020. smilovati, ali dok se ne dogode neke velike promjene ne bih preporučio kupovanje Huawei uređaja, iako su neki od najboljih koje možete uzeti. Na žalost, aktualan softver je nešto što čini ili uništava mobitel, a bojim se da se Huawei u 2020. neće uspjeti postaviti na noge kako treba. S druge strane, očekujem da će njihov modemski biznis cvasti na krilima 5G-a. Kome onda trebaju mobiteli uopće.

Naravno, sve ovo su samo moja predviđanja i ideje. Gotovo je sigurno da ćemo u 2020. vidjeti nove mobitele, nove tehnologije i ideje. Nakon notcha, odnosno zarezanog vrha ekrana u koji se smješta kamera, kamera koje iskaču” s vrha uređaja, senzora za otisak unutar ekrana i drugih stvari, 2020. mora biti zaista impresivna da nas iznenadi i oduševi. Bit će ovo godina savitljivih ekrana i 5G tehnologije, a možda i nekih ideja kojih se do sada nikada ne bismo sjetili.

Sretna smartphone godina!

The post Imamo dvije riječi za mobitele koji će obilježiti 2020.: Pet i Ge. appeared first on Netokracija.

08/01/2020 10:34 AM