Sony Xperia XZ3 imali smo prilike isprobati prije nekih mjesec dana na IFA sajmu u Berlinu, a sada je došlo vrijeme da se njime i malo dublje pozabavimo. Kao što vam je vjerojatno već poznato, radi se izravnom nasljedniku modela Xperia XZ2, koji je svjetlo dana ugledano na MWC-u u Barceloni prije pola godine.
Sony je jedan od rijetkih proizvođača koji prakticiraju polugodišnji ciklus lansiranja top modela, no ovoga puta je stiglo više promjena nego smo očekivali. Tako je Xperia XZ3 prvi Sonyjev flagship s OLED zaslonom, koji je k tome još zakrivljen na rubovima, slično kao Samsungovi modeli novijeg datuma.
Najveća promjena vidljiva je u domeni dizajna. Sony je odbacio strogo oštre kutove i Xperiji XZ3 dao dozu zaobljenosti. Promijenjena je i lokacija čitača otisaka prstiju, koji se s boka preselio na poleđinu. Međutim, kad pogledate njegovu točnu poziciju, poželjet ćete da je ostao na boku, no o tome malo kasnije.
Zaslon je narastao na sada minimalnih 6 inča ako ste ozbiljan igrač u gornjem cjenovnom razredu, što za posljedicu ima i blago povećanje dimenzija. Pojačana je i baterija, čiji kapacitet sada iznosi 3300 mAh, a najbolji dio priče je što uređaj u startu dolazi s novim Androidom 9 Pie. Štoviše, radi se o prvom novom smartfonu koji u startu dolazi s ovom verzijom, dakle čak prije Googleovih Pixela.
Glavna kamera je zadržala isti senzor, zali je zato poboljšana prednja. Procesor je, naravno, ostao isti, ali i količina RAM-a od 4 GB i 64 GB interne memorije, što je definitivno trebalo pojačati.
Kako je Sony Xperia XZ3 prošao na našem testu, i koliko nas se dojmio, pročitajte u nastavku.
Nakon dugih godina Sonyjevih četvrtasto dizajniranih mobitela, obline Xperije XZ3 dođu kao svojevrsno osvježenje. Istini za volju, i Xperia XZ 2 već bila donijela blago zaobljenu pozadinu. Stražnji „poklopac“ više nije bio apsolutno ravan, nego blago zaobljen, ali su kutovi i rubovi ostali pravilni, ravni i oštri kao godinama prije.
XZ3 je potpuno nova priča i sada možemo slobodno reći da je Sony po ovom pitanju definitivno okrenuo novu stranicu. Nema sumnje da uređaj izgleda impresivno, posebice u zelenoj i tamno crvenoj sjajnoj boji. Odabir nijansi u kombinaciji sa sjajem definitivno je pogođen, no pitanje je koliko ćete u tom pogledu uživati ako koristite zaštitnu maskicu.
U odnosu na prethodnika, XZ3 izgleda puno elegantnije, a i realno je tanji. Svakako je pohvalno što Sony nije prihvatio pomodni trend ugradnje zuba na vrhu zaslona, no zato je očito podlegao pritisku nekog managera koji je otkrio da Samsung velik broj uređaja proda upravo zahvaljujući zakrivljenom zaslonu na rubovima. Još jednom ću ponoviti da takav zaslon uređaju daje jednu estetsku notu, no cijenu za to u pravilu plaća ergonomija. Naravno, i ovo je subjektivan stav, jer mnogi naši čitatelji, kao i moji osobni prijatelji i poznanici zakrivljeni zaslon ne doživljavaju nužno lošim, tako da ovu stavku definitivno možemo okarakterizirati individualnom.
Objektivni dio problema je zakrivljeni zaslon u kombinaciji s klizavošću, zbog čega je jednostavno nemoguće npr. tipkati poruke dok ležite u krevetu ili ste zavaljeni u fotelju. Osim što naginje ispadanju iz ruku, često ćete nehotice pritisnuti neželjenu tipku ili pokrenuti aplikaciju. Ista priča je sa i sa svim zakrivljenim Samsungovim modelima, a kao jedino rješenje nameće se korištenje zaštitnih maskica. U objektivne mane oblika kućišta možemo svrstati i zaobljenost poleđine, zbog koje se uređaj na stolu ili bilo kojoj ravnoj površini – ljulja.
Zakrivljeni zaslon vrlo je fino i precizno uklopljen u okvir izrađen od aluminija 7000 s kojim čini lijepo dizajniranu cjelinu. Ovdje, naravno, moramo dodati i poleđinu, koja na našem testnom primjerku dolazi u sjajnoj tamno zelenoj boji. Nekim Sonyjevim fanovima ovakva koncepcija kućišta se možda i neće svidjeti, no treba priznati da je uređaj dizajnerski dragulj, čemu ove godine pridonose i boje. Pored ove prekrasne smaragdno zelene i standardno crne, u ponudi je i tamno crvena, koja je možda još i najatraktivnija.
Treba reći da da se ova poleđina prilično sjaji, što je jedan ovogodišnjih trendova u industriji smartfona, no ako želite uređaj zaštiti, maskica će skriti svu njegovu ljepotu. Oni koji estetiku stavljaju ispred sigurnosti, svakako će uživati u pogledu na svoj mobitel i njime privlačiti tuđe, ali bi se trebali pripremiti i na učestalo brisanje tragova prstiju.
U odnosu na prijašnje Sonyje, malo je smanjen okvir kućišta, tj. „meso“ s gornje i donje strane, no i dalje je vidljivo veće od Samsungovog, pa uređaj zato izgleda i realno jest malo izduljeniji.
Fizičke tipke su smještene klasično „Sonyjevski“. Dvodijelna za podešavanja glasnoće pri vrhu desnog ruba, dok je ona za uključivanje malo odmaknuta prema sredini, što vas u početku može pomalo zbuniti, pa će biti i neželjenih klikova. Na dnu je standardno fizička tipka za kameru, dok se ladica za SIM i memorijsku karticu nalazi na vrhu, u društvu sa sekundarnim mikrofonom.
Kao i kod prijašnjih Sonyja, za vađenje ove ladice ne treba vam igla. Dovoljno ju je povući noktom. Na njezinom vrhu je vidljiva brtva koja će spriječiti prodiranje vode, no i dalje je prisutan problem resetiranja uređaja čim se ladica izvadi. Dakle, neovisno o tome želite li promijeniti ili dodati SIM ili memorijsku karticu, uređaj će se resetirati. Potpuno nepotrebno i prilično iritantno.
Na dnu imamo USB-C utor i mikrofon, a donji vanjski zvučnik je izvrsno skriven u spoj stakla i aluminijskog okvira, dok je 3,5 mm audio utor netragom nestao. Lijevi bok je potpuno prazan, a na poleđini nalazimo uobičajeni prizor s kamerom, bljeskalicom i sada s čitačem otisaka prstiju.
E sad, ako su svi dosadašnji problemi bili subjektivne prirode i rješivi prilagodbom i privikavanjem, položaj čitača otisaka prstiju je, blago rečeno, promašen. Naime, toliko je nisko smješten da se otključavanje uređaja svodi na tešku gimnastiku prstima, uz veliku dozu rizika od ispadanja, posebice ako nemate zaštitnu maskicu. Pored ovog, čak i asimetrično smješteni Samsungov na Noteu 8 ima više smisla. U redu, sve možemo razumjeti, čak i nelogično nizak položaj kamere, ali čitač otisaka prstiju smjestiti malo iznad sredine je za prijeki sud. Jasno, ako vam sve drugo na uređaju odgovara, i na položaj čitača ćete se priviknuti, ko magare na batine, rekla bi moja baba.
Za upravljanje uređajem Sony je na ovom modelu uveo Side sense funkciju, sličnu onoj na novijim HTC-ovim modelima, no njezina funkcija odvija se pomoću digitizera na rubu zakrivljenog zaslona. Tako dvostrukim dodirom na bok pozivate maleni izbornik s aplikacijama, kontaktima i prečicama za određene postavke, a gestom povlačenja prstom prema dolje dolazite do prethodnog zaslona.
Generalno, dobar pokušaj uvođenja nečeg novog, ali ne vidim da će biti od velike koristi. Često se dogodi da ove funkcije pokrenete slučajno, a treba vidjeti kako će funkcionirati u zaštitnoj maskici koju nemamo.
OLED zasloni polako postaju standard u gornjoj klasi, i tako je došlo vrijeme da ovaj trend prihvati i Sony. Svi uređaji ovog proizvođača, pa i oni najskuplji, d
01/10/2018 04:37 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti