VersusVirus u Hrvatskoj - Organizirati hackathon u dva tjedna – i to posve online - Android

Get it on Google Play

VersusVirus u Hrvatskoj - Organizirati hackathon u dva tjedna – i to posve online - Android

Ako se virtualno mogu održavati sastanci, događaji i meetupi, zašto ne bi i hackathoni?

The post VersusVirus u Hrvatskoj: Organizirati hackathon u dva tjedna – i to posve online? appeared first on Netokracija.

Već sam imala priliku pisati o tome kako IT pomaže u vrijeme koronavirusa, a VersusVirus pravi je sukus tog istog elana digitalne zajednice. Ovaj vikend tako se okupilo 136 sudionika kako bi zajednički “hakirali” probleme koje je izazvala pandemija bolesti COVID-19.

Od petka navečer, pedesetak hakerica i hakera okupljenih u 15 timova radilo je na razradi svojih ideja uz pomoć tridesetak mentora koji su im bili na raspolaganju. Zadatak je bio osmisliti inovativna rješenja za probleme nastale zbog pandemije koronavirusa. Iz organizacije navode kako su se rješenja tražila za široki raspon tema, od brzih odgovora na krizu gospodarstva, edukacije, umjetnosti do osnaživanja zajednice, okoliša, upravljanja, zdravlja, solidarnosti.

Kako je protekla organizacija i realizacija virtualnog hackathona i što zanimljiva donose pobjednička rješenja saznala sam od Sandre Vlašić iz Terra Huba, predstavnice jedne od organizatora.

Tri od pet najboljih rješenja odnose se na djecu, roditelje i učenje

Hacathon se zaključio ovu nedjelju, nakon 48 sati rada timova, žiri je odabrao pet najboljih. Među njima se našao Chatbot Dejana koji savjetuje roditelje i nastavnike u provedbi nastave na daljinu za djecu s poteškoćama u razvoju. Uz njega su se našli i Naucime.online platforma koja pomaže u svladavanju gradiva učenicima i studentima te Stay (in)sane parenting hub koji roditeljima pomaže da bolje organiziraju vrijeme, obaveze i zabavu za djecu u danima samoizolacije. Koliko to može biti zahtjevno znamo i mi u Netokraciji, tako da ni mi nismo propustili dati doprinos jednim vodičem.

S druge, nešto lokalno više fokusirane strane, Tilda je digitalna donacijska platforma putem koje se prikuplja pomoć za ljude u nevolji poput onih koji su u nedavnom zagrebačkom potresu ostali bez domova. Ova platforma, po uzoru na poznati sistem, u zamjenu za donaciju korisnicima nudi digitalni poziv s poznatim osobama. Iza zadnjeg, ali ne i posljednjeg, pobjedničkog projekta Green community rooftops for a better life kriju se vrtovi na krovovima i balkonima stambenih zgrada koji doprinose našoj samoodrživosti što se tiče hrane, boljoj kvaliteti zraka i kvaliteti života u gradovima.

Neka od tih najboljih rješenja neće stati samo na hackathonu, potvrđuje mi Sandra na pitanje da li neka od njih idu dalje u produkciju:

Svakako, sljedeći sastanak sazvan je za danas, utorak, a Lean Startup Hrvatska za vikend planira prvu mentorsku sesiju s timovima koji žele dalje raditi na ideji. Svih pet ideja i timova dobit će podršku od strane suorganizatora i partnera za koju izraze da im je potrebna. Cilj je realizirati ideje u narednih nekoliko mjeseci, što je bio i jedan od kriterija ocjenjivanja žirija.

Prvi virtualni hackathon u Hrvatskoj

Osim ovih izvrsnih rješenja, najveći uspjeh cijele akcije je i inicijativa koja je ovo potaknula i realizirala. U organizaciji hackathona je sudjelovalo više od desetak udruga, tvrtki i razvojnih agencija koji su sa sudionicima stalno bili u kontaktu putem Slacka i platforme Zoom gdje su razmjenjivali ideje, pohvale, kritike pa i dogovarali razmjenu svježeg kvasca, ističu organizatori.

VirsusVirus hackathon partneri već su imali iskustva u pripremi ovakve vrste događaja. Kako mi kaže Sandra, Impact Hub Zagreb, Zelena energetska zadruga (ZEZ), Terra Hub i Riječka razvojna agencija Porin suorganizirali su klimatski hackathon/Climathon u Varaždinu i Rijeci, a REGEA i Lean Startup Croatia Cllimathon u Zagrebu. Osim toga, Terra Hub i Lean Startup Croatia, organizirali su i Adriatic Plastic Challenge bootcamp u sličnom formatu, a ZEZ je prije desetak dana organizirao online challenge “Danas za sutra” u Križevcima, također isključivo u digitalnom formatu i s fokusom na kako izaći bolji iz krize, dodaje Sandra.

Ipak, virtualni hackathon bio je posve nov izazov za ovu vrsnu ekipu koja se angažirala u rekordnom vremenu (i to blagdanskom) da pokrenu ovu viralnu akciju:

Najveći izazov u fazi pripreme bilo je vrijeme – sve je odrađeno u samo dva tjedna, od okupljanja tima oko inicijative do realizacije. Intenzivne tehničke pripreme trajale su oko osam dana. S javnim pozivom putem weba izašli smo u utorak, nakon Uskrsa, a hackathon je počinjao u petak.

U realizaciji su im pomogle dvije stvari, ističe Sandra. Prva je svakako činjenica da je tim suorganizatora iskusan u organizaciji sličnih događanja, premda im je ovo bio prvi u ovom sastavu te isključivo u #ostanidoma online izdanju. Nije bilo lako, ali se može, kaže mi Sandra. Druga stvar koja im je posebno pomogla je praćenje uputa koje je svima stavila na raspolaganje estonska ekipa Garage48 koja je realizirala jedan od prvih online #versusvirus hackathona.

Opuštenije povezivanje, ali i 0-24 online mentoriranje

Sami sudionici mogli su se na hackathon prijaviti sami ili u timu, bez ideje ili s njom, tako da je bilo svakakvih kombinacija, priča mi Sandra. Ovisno u kojem aranžmanu, sudionici su se na Slacku mogli raspodijeliti prema kanalima: 1) post your idea to find skills; 2) post your skills to find an idea.

Od petka oko podneva do subote prije podne timovi su bili formirani, njih 15-ak od 50-ak prijavljenih hakera i hakerica. Nekima su mentori malo pomogli, no većinom su se sami prepoznali i spojili. Svi su naglasili kako im je odlično upravo to da su dobili mogućnost surađivati s nekim s kime inače nemaju dodirnih točaka ili prilike, a da je komunikacija tekla glatko kao da se poznaju već godinama, a ne tek nekoliko sati i to virtualno.

Omjer STEM-ovaca i stručnjaka van STEM-a bio je podjednak, pogotovo s obzirom na to da je tema većine projekata bila “Kako pomoći ljudima”.

Hackathon je osmišljen kao dvodnevni događaj koji je popraćen, kako to i obično biva, predavanjima mentora o različitim aspektima razvoja ideje, pripreme poslovnog plana i realizacije. Tako je oko 30-ak mentora podijeljeno na ukupno sedam predavanja kroz subotu i nedjelju. Najveći pak izazov za njih bilo je mentoriranje van tog okvira formalnog programa, dodaje Sandra napominjući kako je digitalna komunikacija intenzivnija i zahtjevnija – konzumira više vremena nego komunikacija “licem u lice”. Praktički si na raspolaganju 24 sata, zaključuje.

Iskustvo za nove prilike

Međutim, svi se slažu da im je ovaj virtualni hackathon donio priliku da nauče neke posve nove stvari. Svih 10 rješenja dostupno je na uvid online na Devpost stranici, a putem koje su sudionici podijelili i svoje neke inspiracije, izazove i saznanja koja su stekli tijekom prošlog vikenda. Za mnoge su izazovi bili općeniti, poput izrade samog pitch videa i poslovnog modela, a za neke nešto specifičniji poput birokracije i dobivanja državnog odobrenja za humanitarne aktivnosti. No svi su nešto naučili, da li o izradi poslovnog plana, radu u kratkim rokovima, suradnji, edukaciji, ili chatbotovima i algoritmima.

Očekujemo li uskoro i novi VerususVirus hackathon, upitala sam Sandru za kraj:

Sudeći prema zadovoljstvu sudionika, vjerojatno, no prvo moramo srediti dojmove, sakupiti naučene lekcije, kodificirati procese i zatim sigurno imamo dobar materjial za ponavljanje na neku drugu temu, ali s istim ciljem – pobijediti krizu bilo koje vrste, naći rješenja na probleme naše svakodnevice i biti bolji.

Svoja iskustva i lekcije koje su naučili podijelit će danas na otvorenom razgovoru u 18 sati.

The post VersusVirus u Hrvatskoj: Organizirati hackathon u dva tjedna – i to posve online? appeared first on Netokracija.

21/04/2020 07:58 AM