Čini se da će nakon ulaska novih igrača poput eKupiFino.hr, Foodex.hr i Food.hr, a uz potencijalan ulazak globalnog giganta UberEats, upravo 2018. godina biti prekretnica na tržištu digitalnog naručivanja hrane u Hrvatskoj. Za nas kao kupce i sladokusce to znači još jednostavnije naručivanje i više izbora, a za ugostitelje priliku da prihvate - i iskoriste za povećanje prihoda - svjetske trendove na tržištu dostave hrane koje već sada vrijedi preko 80 milijardi eura! Dobar vam tech!
Post Što vama, a što restoranima znači digitalizacija dostave hrane i dolazak UberEatsa i Deliverooa je prvi puta viđen na Netokracija.
U suradnji s generalnim pokroviteljem Vipnetom te partnerom projekta Konzum klik, Netokracija se kroz #DobarTech u studenom potpuno posvećuje potencijalu digitalnog života kad naručujemo gablec – ili hranu kod kuće. Ugostiteljima pak zainteresiranima za digitalizaciju, Vipnet u studenom nudi potpuno komunikacijsko rješenje za male poduzetnike!
Internetski servisi za naručivanje hrane nisu ništa novo i prvi među njima u Hrvatskoj i regiji, poput Pauza.hr i Donesi.com, usadili su korisnicima naviku naručivanja putem interneta. Ovih dana se naručivanje hrane zapravo gleda kao na prilično učmali dio internetske trgovine, ali prošlih nekoliko mjeseci pokazuje – lokalno, ali i globalno – da se situacija drastično mijenja!
U Hrvatskoj je i dalje najveći servis te vrste Pauza.hr kojeg je prije nekoliko godina preuzeo svjetski servis FoodPanda. U međuvremenu je cijeli niz izazivača, poput Restoranka koji se služio ‘lean’ metodologijom razvoja, Indexovog Foodspotsa koji je nastao kao revitalizirani Restorani24x7 te Jelovnika Bojana Bernika kojeg je 2014. akvizirala Styria, pokušao oduzeti krunu Pauzi.hr.
Nijedan se od konkurenata nije uspio približiti Pauzi. Doduše, nijedan nije (čudom) uveo plaćanje karticama sve dok prije nekoliko tjedana to nije učinio eKupiFino.hr. Iza najnovije platforme za naručivanje hrane stoji MSAN grupa, jedna od najvećih IT grupacija u Hrvatskoj i regiji.
S obzirom na to da istraživanja pokazuju da 85 posto Hrvata kupuje putem interneta, eKupiFino.hr je iskoristio činjenicu da je MSAN grupa vlasnik CorvusPay sustava za procesiranje kreditnih kartica te ne samo prvi ponudio ovo rješenje u sklopu svoje kampanje prilikom pokretanja, već i u suradnji s Mastercardom ponudio 20 posto popusta na sve narudžbe putem njihovih kartica.
Iako se čini nevjerojatno da niti jedan servis za naručivanje hrane nije prije eKupiFino.hr ponudio plaćanje karticama; Pauza.hr je očito smatrala svoju poziciju na tržištu toliko jakom da nisu žurili s tim korakom, a konkurenti su im pak bili male tvrtke od jednog do nekoliko zaposlenika koje nisu mogle uvjeriti restorane da im prepuste naplatu, ali možda ni osigurati tok novca potreban za čekanje naplate kartičara.
Iako mnogi u to sumnjaju, hrvatski kupci zaista su se digitalizirali usred niza inovacija kako velikih tvrtki poput banaka koje su posljednjih godina agresivno gurale mobilno bankarstvo, tako i disruptivnih servisa poput Ubera koji je u regiji i dalje dostupan isključivo u Hrvatskoj. Činjenica da su se hrvatski kupci naučili na digitalne servise tek mi je sjela u razgovoru s osnivačem nedavno pokrenutog Beeping.hr-a. Jan Dobrilović mi je objasnio kako su se ugodno iznenadili kvalitetom korisnika u Hrvatskoj koji su odmah prihvatili njihov “Uber za čišćenje”, jer očito preferiraju digitalizirane usluge.
Na žalost, kad govorimo o digitaliziranim uslugama vezanima za ugostiteljstvo, pripremu hrane i restorane, većina nas vjerojatno prvo pomisli na slike usađene kroz brojne filmove i serije.
Budućnost ugostiteljstva vjerojatno stoga vidite u 3D printerima hrane poput replikatora iz Zvjezdanih staza ili pak humanoidne robote konobare. Upravo je zbog gledanja u takvu daleku budućnost mnogim hrvatskim ugostiteljima lako odmahnuti rukom i zaključiti da će se digitalnom transformacijom baviti kad roboti krenu kuhati.
No kao što klasične trgovine nisu zamijenili replikatori, već internetske trgovine; a Nokijine nekad sveprisutne mobitele nisu zamijenili pametni satovi već pametni telefoni na dodir, prave inovacije u ugostiteljstvu kreću od naoko ograničene digitalne revolucije – u svijetu dostave hrane.
Prvi na redu su svakako poslovni modeli koje mijenjaju tvrtke poput Blue Apron i Hello Fresh, koji kombiniraju dostavu namirnica s receptima.
Iako važne, platforme će postati još važniji igrač u ugostiteljstvu zahvaljujući velikim bazama podataka o navikama kupaca; što vole jesti u koje doba dana, kojim danom u tjednu i u kojem dijelu grada. U SAD-u je Amazon prije godinu dana pokrenuo vlastitu Amazon Restaurants platformu kako bi temeljem svoje velike baze korisnika ponudio najbolje, personalizirane preporuke.
UberEATS, brend dostavne službe za hranu u Hrvatskoj prisutnog Ubera, svojim restoranima nudi potpuno sučelje za razumijevanje potreba tržišta naručivanja hrane, bez potrebe da organiziraju dostavljače.
Restorani koji nikad nisu ni razmišljali o dostavi zbog logističkih razloga, potencijalnim bi dolaskom UberEatsa – dostavljačke službe za restorane – odjednom mogli naći cijelo tržište i povećati svoje prihode kroz digitalno dostavu hrane. Voditelj virtualnog restorana Seaside, Bill Nevruz, je za CityLab izjavio kako je korištenjem dostavnih službi poput DoorDasha i UberEatsa vrlo brzo povećao prihode svojih restorana za 10 posto. U regiji pak franšize guraju digitalizaciju kroz dostavu hrane, poput KFC-a koji je u Srbiji pokrenuo Android aplikaciju za naručivanje.
Čak i Facebook počinje nagovarati restorane da ponude dostavu, nedavnim uvođenjem Order Here usluge koja ugostiteljima nudi integrirano naručivanje hrane putem njihovih Facebook fan stranica. Čak i restorani koji nemaju web stranicu u Hrvatskoj, sigurno su prisutni na Facebooku.
Hrvatsko tržište također nije isto kakvo je bilo prije samo nekoliko godina. Primjerice; osnivač jednog od spomenutih Pauzinih izazivača, servisa Restoranko, Ivan Ivanković u međuvremenu je postao voditelj operacija Ubera u Hrvatskoj, dok je Foodpandu zajedno s Pauza.hr i srpskim Donesi.com, krajem 2016. preuzeo Delivery Hero čija je vrijednost nakon izlaska na burzu skoro 7 milijardi eura.
Razvoj industrije digitalnog naručivanja hrane znači i da će hrvatski ugostitelji moći iskoristiti nove digitalne trendove za povećanje prihoda, dok će korisnici digitalnom personalizacijom dobiti bolju uslugu. Primjerice, sustav za naručivanje može znati da volite naručivati wokove i burgere, ali da će vam wok u vrijeme gableca doći 20 minuta ranije!
Iako neki možda odmahuju da će još proći vremena dok ovakve inovacije i sljedeća generacija digitalnih platformi za dostavu hrane dođe u Hrvatsku, trebamo imati na umu kako je UberEATS krajem prošle godine pokrenut u obližnjoj Austriji, dok je Pauzin vlasnik Delivery Hero prošli mjesec osigurao još 700 milijuna dolara da se suprotstavi UberEatsu na globalnom pa tako i europskom tržištu internetske dostave hrane.
Post Što vama, a što restoranima znači digitalizacija dostave hrane i dolazak UberEatsa i Deliverooa je prvi puta viđen na Netokracija.
15/11/2017 11:59 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti